Fedora 9

Strona główna Aktualności

O autorze

Po długim okresie niecierpliwego wyczekiwania i wypatrywania, fani Fedory mogą wreszcie obejrzeć wyniki wielomiesięcznej pracy developerów ich ulubionej dystrybucji. Najmłodsze dziecko Projektu Fedora przynosi wiele innowacyjnych zmian.

Sulphur, bo tak brzmi nazwa kodowa dziewiątej wersji dystrybucji, została wyposażona w dwa środowiska graficzne - GNOME w wersji 2.22 ze specjalnym apletem zegara oraz KDE 4 z przeportowanym systemem paczek, tak aby aplikacje napisane pod starsze wersje tego środowiska, działały także w miarę sprawnie z wersją 4. W Fedora 9 znajdziemy ponadto nowy menedżer pakietów PackageKit, przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 3 w wersji beta, a także możliwość instalacji systemu na partycjach sformatowanych z systemem plików ext4.

Fedora zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB. Teraz pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze, mającym możliwość startu z klucza USB. Trwałość oznacza, że można dowolnie zmieniać system, aktualizować go oraz zapisywać wyniki swojej pracy. Niedestrukcyjność natomiast oznacz możliwość stworzenia przenośnego systemu na każdym kluczu USB z przynajmniej jednym gigabajtem wolnego miejsca, bez potrzeby wykonywania uciążliwych backupów, reformatowania, repartycjonowania, ani innych zbędnych czynności.

Nowa wersja systemu wykorzystuje domyślnie nowy PackageKit - narzędzie umożliwiające w niezwykle prosty i elastyczny sposób zarządzać oprogramowaniem w każdej dystrybucji Linuksa. Narzędzie to jest kompatybilne z wieloma istniejącymi systemami zarządzania pakietami i udostępnia łatwe w użyciu narzędzia graficzne do instalacji i aktualizacji oprogramowania. Poprzez udostępnienie jednego narzędzia zarządzającego pakietami, które współpracuje ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa, PackageKit ułatwia życie wszystkich użytkowników Linuksa, ponieważ nie muszą już oni pamiętać poleceń lub narzędzi zależnych od dystrybucji, którą wybrali.

NetworkManager zyskał nową funkcjonalność. Teraz świetnie współpracuje on ze statycznym adresowaniem IP, zezwala na wielokrotne połączenia i dzielenie połączenia. Oferuje też między innymi łatwą edycję połączeń i obsługuje sieć mobilną. Dzięki solidnej pracy NetworkManager może być domyślnie używany w Fedorze 9, tak jak było to pierwotnie planowane.

Najnowszą wersję dystrybucji w postaci obrazów ISO dla poszczególnych architektur sprzętowych można pobrać za pośrednictwem sieci BitTorrent. Autorzy tym razem przygotowali zarówno obrazy płyt CD jak i DVD.

© dobreprogramy

Komentarze