Fedora 10 Beta wydana

Strona główna Aktualności

O autorze

Z lekkim poślizgiem, wydano drugą testową wersję dystrybucji Fedora 10. Na początku listopada możemy spodziewać się wersji Preview, a dwa tygodnie później powinna ukazać się finalna edycja.

W nowej testowej Fedorze znajdziemy między innymi środowisko GNOME 2.24 z nowymi ikonami i odświeżonym tematem graficznym. System oferuje lepsze wsparcie dla możliwości zdalnej kontroli, udostępniania połączeń sieci bezprzewodowych przy użyciu techniki ad-hoc oraz udoskonaloną obsługę i zarządzanie różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych takich jak drukarki. Narzędzie rhgb pozwala na załadowanie wybranego dodatku dla sprzętu, przepisano też moduł serwera dźwięku PulseAudio odpowiedzialny za planowanie odtwarzania muzyki. Menadżer pakietów PackageKit zawiera dodatkowe akcesoria, a RPM uległ aktualizacji do wersji 4.6.

Anaconda - domyślny instalator Fedory - używa teraz NetworkMenager do konfiguracji interfejsów sieciowych podczas instalacji. Komunikuje się on z D-bus, z kolei wprowadzone ustawienia stosowane są także po ukończeniu instalacji. Zastąpiono do tej pory używany graficzny program rozruchowy przez Plymouth. Nowa Fedora obsługuje także opóźnienia alokacji na partycjach ext4, za wyjątkiem plików których rozmiar przekracza 16TB. Również narzędzia e2fsprogs są w pełni kompatybilne z tym systemem plików. Całość pracuje pod kontrolą jądra 2.6.27.

Szczegóły na temat najnowszej Bety znaleźć można na stronie twórców. Obrazy ISO, m.in. w postaci płyt LiveCD są dostępne do pobrania z oficjalnych mirrorów. Ze względu na występujący problem z niewyświetlaniem menu GRUBa, zalecamy wstrzymanie się z instalacją opublikowanej kompilacji w przypadku konfiguracji dual bootowych.

© dobreprogramy