Fedora Core 5 już dostępna

Strona główna Aktualności

O autorze

Z pięciodniowym opóźnieniem w stosunku do zapowiedzi, udostępniono nową wersję jednej z popularniejszych dystrybucji Linuksa. Fedora Core powstaje pod opieką i sponsoringiem firmy Red Hat, twórcy jednej z pierwszych profesjonalnych dystrybucji. Dzięki łatwej instalacji i wygodzie użytkowania Fedora zyskuje coraz większą popularność.

Przesunięcie terminu wydania spowodowane było chęcią załączenia najnowszej wersji środowiska graficznego GNOME 2.14. Prócz tego, z najciekawszych innowacji wymienić należy: wstępną wersję nowego systemu redendringu grafiki, poprawione usypianie do pamięci RAM, nowe narzędzia do zarządzania pakietów i wiele uaktualnień innych komponentów systemu, w tym także jądra.

Twórcy Fedory pracują nad konkurencyjnym systemem dla głośnej ostatnio technologii XGL, rozszerzającej możliwości graficzne środowisk graficznych. Programiści uznali, że należy lepiej jest rozbudować możliwości istniejącego już serwera grafiki (X.Org) o akcelerację sprzętową, niż tworzyć nowy od podstaw. Niestety, jak na razie, nowe funkcje działają tylko na niektórych kartach ATI i Intel. W Fedora Core 5 widocznymi dla użytkownika zmianami ma być nieco inne zachowanie się okien w GNOME, później spodziewać się można bardziej rewolucyjnych zmian.

Do nowej wersji załączono także eksperymentalne sterowniki popularnych kart radiowych budowanych na chipsecie Broadcom 43xx, system wirtualizacji Xen, poprawiono montowanie mediów wymiennych (takich jak dyski zewnętrzne, pendrive, aparaty cyfrowe itp). Ważną informacją jest także fakt, że zastosowano najnowszą, wydaną niedawno wersję jądra 2.6.16. Zmieniono także wygląd instalatora, ekran startowy i tapety, użyto nowego oficjalnego loga dystrybucji.

Nowa wersja systemu nie została jeszcze ogłoszona przez twórców, ale obrazy instalacyjne zaczęły się już pojawiać na mirrorach. Oficjalnej informacji należy spodziewać się jeszcze dzisiaj, dla niecierpliwych podajemy adres serwera z którego już teraz można pobrać obrazy płyt. Zrzuty ekranu nowej wersji obejrzeć można na serwisie OSDir.com.

© dobreprogramy
s