Fedora 10 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Światło dzienne ujrzało właśnie stabilne wydanie jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa - Fedora 10. Ostatnia oficjalna wersja ukazała się pół roku temu, dokładnie 13 maja.

To, co na początku rzuca się w oczy to nowe wersje środowisk graficznych, GNOME 2.24 i KDE 4.1.2 z odświeżonym schematem graficznym i ikonkami. System oferuje lepsze wsparcie dla możliwości zdalnej kontroli, udostępniania połączeń sieci WiFi oraz udoskonaloną obsługę różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych, takich jak skanery, drukarki i kamery internetowe. Narzędzie rhgb pozwala na załadowanie wybranego dodatku dla sprzętu, przepisano także od nowa serwer dźwięku PulseAudio.

Anaconda - domyślny instalator Fedory - używa teraz NetworkMenagera do konfiguracji interfejsów sieciowych podczas instalacji. Komunikuje się on z D-bus, a wprowadzane ustawienia stosowane są po zakończeniu procesu instalacji. Pojawiło się wsparcie dla systemu plików XFS, zaprojektowano pierwotnie z myślą o dużych dyskach twardych. Nowa Fedora obsługuje opóźnienia alokacji na partycjach ext4, za wyjątkiem plików których rozmiar przekracza 16 TB. Również narzędzia e2fsprogs, są z nim w pełni kompatybilne.

Z innych nowości wymienić należy wtyczkę OpenXChange zapewniającą możliwość korzystania z Exchange Servera oraz narzędzie secTool, służące do wykonywania audytu bezpieczeństwa. Pojawił się nowy graficzny bootloader, Plymouth, a także zaktualizowano menedżer pakietów RPM do wersji 4.6, posiadający między innymi wsparcie dla instalacji tego samego pakietu dla różnych architektur równolegle.

Wiele zmian dotyczy także, zdobywającej coraz większą popularność, wirtualizacji. Dodano możliwość tworzenia i usuwania wolumenów na zdalnych hostach, przydzielania logicznych wolumenów LVM, jak również partycji fizycznych dysków twardych. Umożliwia to narzędzie virt-manager współpracujące z systemem zabezpieczeń SELinux, które pozwala ponadto na przydzielanie nowych partycji z wolnego miejsca.

Zastosowane jądro to wersja 2.6.27 wyposażona w mechanizm zrzucania błędów kdump, obsługę wielu procesorów jednocześnie (SMP) oraz parawirtualizacji, dzięki czemu nie jest konieczna instalacja osobnych, specyficznych wersji jąder. Serwer graficzny X.Org używa sterownika evdev, który odpowiada teraz za konfigurację myszy i klawiatury. Nowa Fedora może być też instalowana na konsolach Sony PlayStation 3.

Więcej informacji na temat nowej Fedory i lista serwerów zwierciadlanych znajdują się na stronie twórców. Ze względu na duże zainteresowanie, polecamy skorzystanie z sieci Torrent w celu pobrania najnowszej wersji dystrybucji.

© dobreprogramy