Felieton: Nasza-klasa, nasze-dane, nasz-problem

Strona główna Aktualności

O autorze

Internet obiegła dziś publikacja w serwisie Hacking.pl, która porusza ważny problem dotyczący portalu Nasza-Klasa.pl - bez dwóch zdań najpopularniejszego ostatnio serwisu społecznościowego w Polsce. W artykule tym autor demonstruje, w jaki sposób bardzo łatwo domowymi metodami można zgromadzić dane osobowe takie jak imię, nazwisko, a nawet telefon czy numer Gadu-Gadu użytkowników zarejestrowanych w serwisie, czyli prawie ośmiu milionów Polaków.

Krytyczna luka w zabezpieczeniach? Po chwili namysłu okazuje się, że to wcale nie słabe zabezpieczenia Naszej-Klasy są temu winne, a sam problem jest bardziej złożony, niż wygląda. Dotyczy zaś praktycznie wszystkich portali społecznościowych w całym Internecie i sprowadza się do tego, że w większości niestety nieświadomi internauci podają po prostu zbyt często i zbyt chętnie swoje dane osobowe.

W najnowszym felietonie Wojtek Kowasz (Docent) stara się rzucić na problem nowe światło i udowodnić, że tak naprawdę technika pozyskania danych przedstawiona niemalże jak "włamanie" nie jest niczym nadzwyczajnym, a winę za ujawnienie osobistych informacji w wielu przypadkach ponoszą tylko i wyłącznie użytkownicy, którzy sami dobrowolnie je ujawniają.

Zapraszamy do lektury felietonu Nasza-klasa, nasze-dane, nasz-problem i dzielenia się swoimi komentarzami.

© dobreprogramy