Felietony (dwa) o DaRMozjadach

Strona główna Aktualności

O autorze

Technologia Digital Rights Management (DRM) od początku wzbudza wiele kontrowersji. Dziś publikujemy dwa felietony poświęcone temu właśnie rozwiązaniu. Obydwa kontrowersyjne, polemizujące ze sobą i prezentujące różne aspekty problemu i punkty widzenia.

Piractwo jest bodźcem do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczania przed kopiowaniem utworów chronionych prawem autorskim. Czasami jednak zabezpieczenia te są na tyle uciążliwe, że obniżają komfort korzystania z nagrań ich legalnym posiadaczom. Co gorsza zwykle dochodzi do swego rodzaju paradoksu tj. utrudnienia dla legalnych posiadaczy i tak naprawdę całkowitego braku skuteczności wobec piratów.

Oczywiste jest, że producenci muszą walczyć o respektowanie swoich praw, powstaje jednak pytanie, kto na tym cierpi najbardziej? Niestety często uczciwy nabywca. Czy DRM to dobrodziejstwo czy też koszmar uczciwych nabywców? Swoje spostrzeżenia opisuje Ryan w felietonie DaRMozjady.

Z drugiej strony, interesujący problem związany z DRM dotyczy nie tylko technik, ale i celów oraz skutków wprowadzenia skutecznych metod zabezpieczeń samych danych bez względu na to, w jaki sposób docierają one w ręce odbiorcy - czy to na płycie, czy to przez Internet, przez pendrivea, radio, satelitę czy dzięki biletom na koncert. Bo w istocie rzeczy chodzi przecież nie tyle o kontrolę danych, a o kontrolę zachowania użytkownika - to dopiero daje bowiem gwarancje, że pieniądze koncernów będą się mnożyć bez przeszkód. I właśnie o tym, że nic nie jest czarne lub białe, także DRM który wobec innych zagrożeń może wcale nie wydawać się taki straszny, pisze z kolei Tomek, w drugim felietonie DaRMozjady - w zasadzie niegroźne?

Zapraszamy do lektury...

© dobreprogramy
s