Fiji nie jest na sprzedaż

Strona główna Aktualności

O autorze

Nazwa kodowa "Fiji" w kontekście produktów Microsoftu funkcjonuje już od dosyć dawna. Odkąd świat o niej usłyszał, nie słabną spekulacje na temat tego, co też firma z Redmond przygotowuje pod tym kryptonimem. Do tej pory udało się ustalić, że będzie to najprawdopodobniej coś związanego z Media Center, ale korporacja niechętnie chwaliła się swoją pracą.

Niezależnie od tego, całą sprawą najwyraźniej bardzo przejął się rząd Fiji, który poprzez swoich prawników wystosował oficjalne i bardzo stanowcze pismo, w którym oświadcza, że nie zgadza się na jakiekolwiek wykorzystanie nazwy kraju do celów marketingowych, a w razie konieczności jest przygotowany do obrony swoich praw.

Na list natychmiast odpowiedział Ben Green z działu Windows Client firmy Microsoft, przy okazji - chcąc, czy nie chcąc - ujawniając rąbka tajemnicy na temat nowego produktu. Zapewnił on, że Fiji to po prostu nazwa kodowa aktualizacji do Windows Media Center, która będzie dodawać obsługę nowych standardów telewizyjnych, zapewni nowe interaktywne funkcje oraz ulepszy interfejs użytkownika i proces instalacji Media Center. Jak nietrudno się domyślić, Green poinformował też, że ostateczna nazwa produktu będzie zupełnie inna, niż kryptonim obowiązujący w fazie beta.

Zachowanie rządu Fiji może wydawać się nieco dziwne - Microsoft, jak i wiele innych firm na świecie wykorzystuje rozmaite nazwy kodowe dla swoich projektów. Przykładowo, Whistler (później Windows XP) to szczyt w Kanadzie, a Longhorn (Windows Vista) to bar położony u podnóża gór Whistler i... Blackcomb (początkowo następca Visty, później nazwę porzucono). Nazwy wysp, pasm górskich czy nawet miast (vide Windows Vienna) są więc często używane. Pytanie - gdzie leży granica? Widocznie w oczach urzędników Fiji została ona przekroczona. Właściciele Longhorn Saloon byli innego zdania.

© dobreprogramy