Fiji ukończone jako Windows Media Center TV Pack 2008

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak można dowiedzieć się od beta-testerów proszących o anonimowość, Microsoft zakończył prace nad głośnym (z uwagi na bardzo szerokie spekulacje, niewiele oficjalnych informacji i kontrowersje wokół nazwy) dodatkiem kodowo nazywanym Fiji. Teraz wiadomo już na pewno, że będzie on nazwany Windows Media Center TV Pack 2008 i, jak sama nazwa wskazuje, rozszerzy funkcjonalność Media Center wbudowanego w Windows Vista o kilka nowych funkcji.

Wśród nowości w Fiji znajdą się miniatury w formacie 16:9, rozbudowane preferencje nagrywania programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości (HD), lista ulubionych kanałów z możliwością przypisywania dowolnych numerów kanałom OTA oraz natywną obsłgę urządzeń QAM do bezpośredniego odbierania cyfrowej telewizji. Co ciekawe, Microsoft wraz z Fiji rezygnuje z własnego formatu nagrywania DVR-MS na rzecz WTV.

Nie ma jednak róży bez kolców. Zapowiadana jeszcze wiele miesięcy temu obsługa DirectTV nie została włączona do Windows Media Center TV Pack 2008. Brakuje też kodeka H.264, który byłby niezbędny w takim scenariuszu. Oznacza to, że na DirectTV w Media Center trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak długo? Mówi się, że nawet do wydania Windows 7.

Windows Media Center TV Pack 2008 prawdopodobnie zostanie oficjalnie wydany dopiero 3 września podczas konferencji CEDIA w Denver. Jest jeszcze jedna wątpliwość, której Microsoft nie precyzuje - testerzy otrzymali podobno informację, że aktualizacja będzie dostępna jedynie w kanale OEM. Może to oznaczać, że trzeba będzie ją pobrać z witryny producenta sprzętu (a nie z Windows Update), ale równie dobrze może być ona dostępna tylko z nowymi komputerami, co byłoby raczej dziwnym i na dłuższą metę mało efektywnym posunięciem. Jak widać, Microsoftowi udało się wytworzyć wokół Fiji taką aurę, że nawet po wydaniu wersji RTM spekulacjom nie ma końca...

© dobreprogramy