FileSoup na celowniku brytyjskiej policji

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedna z najstarszych stron poświęconych tematyce wymiany plików poprzez protokół BitTorrent znalazła się na celowniku brytyjskiej policji. Jej autor, znany pod pseudonimem The Geeker, został aresztowany i przesłuchany. Pewne kontrowersje wzbudzają jednak okoliczności samego zatrzymania.

Serwis FileSoup został założony w 2003 roku i przez lata zyskał sobie wielu stałych użytkowników. Co ciekawe, strona ta działa o około 9 miesięcy dłużej od słynnego The Pirate Bay i jest prawdopodobnie najstarszym tego typu serwisem na świecie. Warto jednak zaznaczyć, że witryna ta nigdy nie udostępniała bezpośrednio żadnych plików chronionych prawem autorskich, jednak przy jej pomocy można odnaleźć linki do materiałów umieszczonych w innych miejscach w Sieci. Nie przeszkodziło to jednak brytyjskiej policji działającej w porozumieniu organizacją FACT (stojącej na straży ochrony praw autorskich) w oskarżeniu popularnego Geekera o... nielegalne pobieranie filmów z Sieci.

Na razie wiadomo jedynie, że okoliczności samego zatrzymania i przesłuchania pozostają mocno kontrowersyjne. Jak utrzymuje twórca FileSoup, przez wiele godzin odmawiano mu prawa do wykonania telefonu oraz możliwości skontaktowania się z własnym prawnikiem. Później powiedziano mi jedynie, że podjęto decyzje o pozbawieniu mnie kontaktu z kimkolwiek z zewnątrz. - mówi.

The Geeker zarzuca również policji, że po pewnym czasie wręczono mu listę 12 rzeczy i poproszono by potwierdził, że należą one do niego. Zatrzymany jednak odmówił twierdząc, że nie jest w stanie rozpoznać wszystkich przedmiotów jedynie na podstawie ich spisu. Co ciekawe, wszystkie zarekwirowane dobra nie znajdują się obecnie w rękach policji. Kontrolę nad własnością twórcy FileSoup przejęła organizacja FACT.

Po około dziesięciu godzinach The Geeker został zwolniony do domu. Na komisariacie ma się stawić ponownie w październiku. Póki co strona FileSoup nadal działa. Pytanie o przyszłość tego serwisu pozostaje jednak bez odpowiedzi.

© dobreprogramy