Filtr do ochrony praw autorskich w Google

Strona główna Aktualności

O autorze

W trosce o respektowanie praw autorskich i odpowiednie wykorzystanie zdjęć publikowanych w Sieci, wyszukiwarka Google została wzbogacona o nową funkcję pomocną w ich wyszukiwaniu. Teraz każdy użytkownik będzie mógł filtrować znalezione grafiki w zależności od tego, w jaki sposób zamierza z nich korzystać.

Nowa funkcja (w polskiej wersji wyszukiwarki oznaczona jako "Prawa używania") ma za zadanie pomóc użytkownikom w znajdowaniu grafik, które mogą być następnie wykorzystane za darmo z jednoczesnym zachowaniem praw autorskich. Osoba korzystająca z wyszukiwarki może teraz zawęzić wyświetlone wyniki jedynie do obrazów jakie są dozwolone "do ponownego wykorzystania" oraz "do ponownego wykorzystania z modyfikacją". Istnieją również jeszcze dwie analogiczne funkcje dotyczące wykorzystywania zdjęć w celach komercyjnych.

Przy filtrowaniu grafik Google korzysta z takich metod licencjonowania jak Creative Commons czy GNU Free Documentation. Jednak na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja, by znalezione grafiki dodatkowo sprawdzać. Nowy filtr nie gwarantuje bowiem, że wszystkie pliki będą posiadać dokładnie taką licencję, o jaką chodziło użytkownikowi Sieci.

Działania Google podjęte w celu ochrony praw autorskich mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na ilość grafik dostępnych obecnie w zasobach wyszukiwarki. Niektórzy twórcy, którzy do tej pory blokowali swoje dzieła i nie dopuszczali by były one indeksowane, teraz być może zmienią zdanie. Póki co, ochrona nie jest wprawdzie w stu procentach skuteczna, jednak możliwe że zmieni się to w przyszłości i obecny filtr będzie jedynie pierwszym krokiem do faktycznej poprawy jakości wyszukiwania.

Aktywowanie nowej funkcji jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie w opcjach "Zaawansowanego wyszukiwania grafiki" (ang. "Advanced image search") w dziale "Prawa używania" (ang. "Usage rights") wybrać przyszłe zastosowanie poszukiwanego przez nas zdjęcia.

© dobreprogramy

Komentarze