Finalna wersja Internet Explorera 11 wydana w wersji dla Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

W lipcu Microsoft podjął decyzję o wydaniu najnowszej, jedenastej wersji przeglądarki Internet Explorer na system operacyjny, który jest już przeszłością Windows, przeszłością niedotykową i niekafelkową. Mimo że była to jedynie wersja eksperymentalna, deweloperska, to zainteresowanie użytkowników Windows 7 musiało okazać się spore. Wkrótce po wydaniu IE11 zawitał, wg statystyk NetMarketShare, wśród 0,14% użytkowników „okienek”, mimo że z Windows 8.1 (w którym IE11 było domyślną przeglądarką) korzystało w tym czasie 0,02% internautów. Teraz wygląda na to, że IE11 stanie się dominującą na rynku wersją przeglądarki Microsoftu – wydano właśnie stabilną wersję „jedenastki” dla Windows 7.

Dostępne w 95 wersjach językowych wydanie IE11 trafia przede wszystkim do tych, którzy mieli zainstalowane wcześniej wersje Developer Preview i Release Preview, poprzez mechanizm Windows Update. Pozostali mogą odwiedzić naszą bazę programów, by pobrać szybką i płynną przeglądarkę zalecaną dla systemu Windows 7.

Czy przeglądarka jest płynna, tego nie wiemy – jak dla nas wygląda na plik binarny. Na pewno jednak jest szybka, osiągając około 10% lepsze wyniki w benchmarkach JavaScriptu w porównaniu do IE10, wprowadzając obsługę mechanizmu W3C Resource Priorities, pozwalającego na określenie, które elementy strony internetowej powinny być pobrane jako pierwsze, czy wsparcie dla WebGL, a do tego nowoczesne narzędzia deweloperskie, które pozwalają na wygodną edycję CSS czy debugowanie JavaScriptu.

Urocza buzia Inori Aizawy, nowej maskotki Internet Explorera, nie pomogła jednak w rozwiązaniu pewnego wizerunkowego problemu, który trapi użytkowników IE od wydania dziewiątej wersji tej przeglądarki. Wielu użytkowników donosi, że renderowane przez IE11 fonty wyglądają nie najciekawiej, są rozmyte i niewyraźne. To efekt zmian w technologii wygładzania fontów ClearType, która w Windows 8 przeszła spore zmiany, a aplikacje przenoszone na starszą wersję systemu najwyraźniej mają z tym problemy.

Znane są oczywiście sposoby rozwiązania tego problemu – ale są one raczej zbyt trudne dla przeciętnego użytkownika. O wiele łatwiej może mu przyjść zainstalowanie Firefoksa czy Chrome, które takich problemów z renderowaniem fontów nie mają.

Póki co, zapraszamy do obejrzenia opublikowanego właśnie przez Microsoft filmu o pracach nad najnowszą wersją IE:

© dobreprogramy
s