Finalne PHP 5.3.0 z lepszym wsparciem dla Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Po miesiącach testów i czterech wersjach kandydaujących RC, zespół twórców PHP wydał właśnie finalną wersję 5.3.0. To ważna aktualizacja serii 5.x zawierająca sporą liczbę nowości i poprawek.

Zmiany istotne z punktu widzenia specjalistów IT i hostingu aplikacji PHP obejmują natywny sterownik mysqlnd, który zastąpił libmysql, oraz znacznie poprawione wsparcie dla Windows i serwerów IIS. Wersja 5.3.0 pod Windows dostępna jest teraz także w formie binariów VC9 kompilowanych natywnie przy pomocy Visual Studio 2008, co znacząco poprawia wydajność i niezawodność pracy PHP. Obydwie kompilacje, VC6 i VC9 dostępne są w wariantach Non-Thread-Safe (do pracy w modelu FastCGI) oraz Thread-Safe (do pracy w modelu ISAPI). Pojawiły się też pierwsze, eksperymentalne kompilacje pod platformy x64.

Warto przy tej okazji zauważyć, że obecnie najprostszą metodą instalacji PHP pod Windows jest skorzystanie z Microsoft Web Platform Installera 2.0, który instaluje najnowszą kompilację VC9 wersji 5.3 w wariancie Non-Thread-Safe i podpina pod IISa za pośrednictwem modułu FastCGI. Installer powinien na dniach wykrywać dostępność finalnej wersji 5.3.0, obecnie pobiera jeszcze wcześniejszą kompilację.

Z kolei dla programistów ważną rzeczą będzie z pewnością przewodnik po migracji omawiający zmiany, jakie zaszły w wersji 5.3.0 pod kątem potencjalnych przeróbek istniejących aplikacji tak, by były one kompatybilne z nową wersją.

© dobreprogramy