reklama

Finalny Hyper-V Server 2008 do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Microsoft udostępnił do pobrania (tzn. stara się, bo są problemy z linkiem) finalną wersję Hyper-V Server 2008 - specjalną, niewymagającą Windows Server 2008, bezpłatną edycję swojej serwerowej platformy do wirtualizacji mającą konkurować z VMware ESXi.

Dostępny do niedawna wyłącznie jako część Windows Server 2008, Hyper-V jako komponent wymaga instalacji na fizycznej jednostce pełnej kopii systemu, do którego obsłużenia potrzeba - oprócz osobnej licencji naturalnie - niemałych zasobów. Hyper-V Server to produkt, który na jednostce fizycznej instaluje okrojoną do niezbędnych komponentów wersję mikrosystemu - jądro, sterowniki i niewiele więcej. Zabieg ten de facto uniezależnia Hyper-V Server od konkretnego systemu operacyjnego, co będąc dużą zaletą Hyper-V wbudowanego w Windows Server 2008 dla jednych, dla innych może być jednym z największych minusów tej architektury. Mimo tego uniezależnienia, produkt będzie wspierany przez System Center Virtual Machine Manager 2008 oraz - co ciekawe - pozwoli szyfrować dyski przy pomocy technologii BitLocker. Warto zainteresować się także wydanymi niemal równocześnie dokumentami Getting Started Guide oraz Configuration Guide.

Hyper-V Server 2008 jest całkowicie darmowy, nie wymaga CALi i nie wprowadza dodatkowych ograniczeń ponad standardowe limity technologiczne hypervisora Microsoftu bazującego na Windows Server 2008 Standard (co oznacza jednak, że obsłuży maksymalnie 4 procesory i 32GB RAMu jednostki fizycznej). Na każdy instalowany na maszynach wirtualnych system trzeba już posiadać niezbędne licencje, niemniej wydanie Hyper-V Server likwiduje konieczność nabycia Windows Server 2008 i pozwala np. przemigrować wykorzystywane instancje Windows Server 2003 lub innych systemów do środowiska wirtualnego bez dodatkowych kosztów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić