reklama

Finalny OpenOffice.org 3.0 w przyszłym tygodniu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Udostępniono drugą i zarazem najprawdopodobniej ostatnią wersję kandydującą pakietu biurowego OpenOffice.org 3.0. Jeżeli wszystko pójdzie dalej zgodnie z planami i nie wystąpią po drodze żadne komplikacje, jak miało to miejsce w przypadku poprzedniej kandydatki, już za tydzień, we wtorek, spodziewać możemy się premiery stabilnej wersji.

Jako zaledwie namiastkę informacji o nowościach, które czekają na użytkowników w OpenOffice 3.0 należy wymienić, iż będzie on pierwszą wersją działającą na Mac OS X bez uruchomionego serwera X11, zachowując wygląd taki jak inne aplikacje Aqua. Prócz tego, w nowym OO pojawi się możliwość pracy grupowej nad arkuszami kalkulacyjnymi, wyświetlania wielu stron podczas edycji we Writerze oraz obsługa aż do 1024 kolumn, czyli o 768 więcej niż dotychczas. Znajdzie się w nim ponadto m.in. poprawiona obsługa plików przy użyciu Microsoft Office 2007 (.doc, .xls, .ppt), formatu Open Document Format (ODF) 1.2, udoskonalone funkcje przycinania, czy rozszerzone wsparcie dla XML i filtrów napisanych w oparciu o XSLT.

O większości ze zmian informowaliśmy przy okazji kolejnych wersji testowych, do których odsyłamy wszystkich zainteresowanych. Zlokalizowane już, także w języku polskim wersje RC2 pakietu na platformy MS Windows, GNU/Linux, Mac OS X i OpenSolaris są dostępne do pobrania z mirrorów. Przypominamy, że jest to wydanie niestabilne, przeznaczone jedynie do testów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić