reklama

Finnix - pierwsza dystrybucja Linuksa z jądrem 3.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Jest już dostępne kolejne wydanie Finnix - dystrybucji Linuksa, która jako pierwsza bazuje na jądrze 3.0.

Kilka dni temu informowaliśmy o wydaniu jądra Linuksa w wersji 3.0. Nie trzeba było zbyt długo czekać na pierwszą dystrybucję bazującą na nowej wersji kernela. Finnix jest dystrybucją LiveCD o ponad 10 letniej historii, przeznaczoną głównie dla administratorów. System bazuje na Debianie i ułatwia wykonywanie takich czynności jak zarządzanie dyskami twardymi, siecią i zainstalowanymi systemami operacyjnymi. Najnowsze wydanie Finnix oznaczone numerem 102 wprowadza wiele istotnych zmian - poza wykorzystaniem jądra 3.0 twórcy zdecydowali się na zmianę metody kompresji danych na płycie z Gzip na XZ (LZMA2), dzięki czemu rozmiar dystrybucji jest teraz 20% mniejszy. Ponadto system obsługuje procesory 486 i może być uruchomiony na platformie PowerPC G5. Zaktualizowano także pakiety i usunięto wcześniej dostrzeżone błędy.

Finnix 102 w wersji dla procesorów x86 i PowerPC można pobrać bezpośrednio ze strony projektu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić