Firebug

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Rozszerzenie integruje się z przeglądarką Firefox dodając do niej szereg narzędzi programistycznych. Dostępne są one w trakcie przeglądania zasobów internetowych.

FireBug oferuje takie funkcje jak edycja, debugowanie czy monitorowanie CSS, HTML, JavaScript na aktualnie przeglądanej stronie w trybie rzeczywistym. Zmiany wprowadzane w kodzie widoczne są natychmiastowo. Poza tym rozszerzenie wyświetla strukturalny obiektowy model dokumentu (DOM) i pozwala odnajdywać elementy definiowane przez określone znaczniki.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prostota, edycja w locie, wiele przydatnych narzędzi do debugowania
Wersja z pełną funkcjonalnością dostępna tylko dla przeglądarki Firefox
ocena użytkownika
06.04.2014 23:31 • Recenzja do wersji 1.12.7

Firebug to narzędzie, obok którego Webdeveloper nie powinien przechodzić obojętnie. Czasy, w których traciło się godziny na przejrzenie źródła strony możemy uznać za odległe. Firebug umożliwia w łatwy sposób podgląd kodu strony z podziałem na html, css, skrypy, dom i ciasteczka. Narzędzie umożliwia łatwe debugowanie strony i skraca czas znalezienia na niej błędu, ponadto umożliwia edycje kodu w locie, a więc zmiany, które naniesiemy w kodzie, czy też css od razu pojawią się na stronie. Nie jest to oczywiście zmiana na stałe tylko do odświeżenia strony, ale takie rozwiązanie pomaga dopracować konkretne zmiany przed wdrożeniem ich na stałe. O funkcjach i zaletach Firebuga można by pisać wiele, na pewno jest to dodatek wyjątkowy. Zbadanie konkretnego elementu na stronie upraszcza się do prostego kliknięcia prawym przyciskiem myszy i wybrania opcji "Zbadaj element". Narzędzie bardzo rozsądnie układa poszczególne elementy strony oraz formatuje jej kod wraz z prostym kolorowaniem składni, tak aby jej podgląd i edycja była dla programisty jak najprostsza. Wprawdzie Google Chrome ma podobne wbudowane narzędzie, jednak czegoś mu brakuje w stosunku do Firebuga. Oczywiście mimo, że Firebug jest dodatkiem, to posiada on możliwość doinstalowania ciekawych rozszerzeń, które jeszcze bardziej uproszczą naszą pracę. Polecam spróbowanie tego narzędzia i przekonanie się na własne oczy jak wiele może ono ułatwić i przede wszystkim jak wiele czasu może pomóc zaoszczędzić.