Firefox 0.9

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś premiera przeglądarki Firefox 0.9. Choć jest to wersja finalna, ma ona status Technology Preview (aż do wersji 1.0), nie jest więc zalecane używanie jej do zadań szczególnie wymagających pewnego działania - do tego celu pozostaje obecnie Mozilla 1.4, a wkrótce finalna wersja 1.7.

W Firefoksie 0.9 zmieniony został domyślny wygląd przeglądarki - obecnie na wszystkich platformach powinna ona wyglądać prawie identycznie (choć wersja dla GNOME wymaga jeszcze drobnych poprawek). Dodano funkcję umożliwiające łatwą migrację z innych przeglądarek - m.in. zachowywane są "Ulubione", historia, ustawienia, ciasteczka i hasła z Internet Explorera, możliwy jest także import z Mozilli, Netscape'a i Opery w systemach Windows. W innych systemach analogiczna funkcja dla Safari, OmniWeb, Konquerora i innych popularnych przeglądarek zostanie dodatna w przyszłości. Nowy Extension/Theme Manager w systemie Windows pozwala w wygodny sposób zarządzać dodatkami do przeglądarki i tematami graficznymi, a SmartUpdate informuje o uaktualnieniach samej przeglądarki. Poza tym poprawiono wiele błędów jak kopiowanie obrazków, możliwość usunięcia poszczególnych pozycji z listy autouzupełniania, wsparcie dla SMB/SFTP w wersji dla Gnome poprzez gnome-vfs, a ulepszone zakładki, oraz wyszukiwanie czynią przeglądanie stron internetowych wygodniejszym dla użytkownika. Rozmiar instalatora dla systemu Windows uległ zmniejszeniu.

Niektórych użytkowników zdenerwować może sposób obsługi adresów internetowych w formacie http://użytkownik:hasło@właściwy_adres, gdyż w wersji 0.9 przed wejściem na stronę wyświetlane jest zapytanie, czy przeglądarka ma automatycznie zalogować się używając podanych w linku danych. Widocznie Mozilla.org stara się wyczulić na tego ten niebezpieczny sposób logowania, który został niedawno usunięty w Internet Explorerze.

Do pobrania w dziale: PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki WWW i klienci poczty e-mail.

© dobreprogramy
s