reklama

Firefox 22 wydany: dzięki OdinMonkey aplikacje w JavaScripcie będą na nim znacznie szybsze

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Choć na oficjalnej witrynie Mozilli nowego Firefoksa jeszcze nie ma, to już wślizgnął się on na serwery FTP. Stabilne wydanie wersji 22 to przede wszystkim nowy moduł dla silnika skryptowego OdinMonkey, który pozwala na uruchamianie aplikacji w JavaScripcie pisanych pod asm.js ze znacznie większą szybkością, niż na standardowych silnikach skryptowych. Przykładowo silnik V8 Chrome'a osiągnął 3,7 raza gorszy wynik, niż SpiderMonkey z modułem OdinMonkey w Firefoksie. Co zaś najważniejsze, zgodnego z asm.js kodu nie trzeba tworzyć ręcznie: generuje go m.in. skrośny kompilator Emscripten, konwertujący programy w C/C++ na JavaScript.

OdinMonkey nie jest jedyną wartą uwagi nowością w Firefoksie. Wersja 22 przeglądarki wprowadza też stabilną wersję frameworka WebRTC, która jest domyślnie włączona. Jako że osiągnięto już interoperacyjność z WebRTC dla Chrome'a, webdeweloperzy mogą śmiało wzbogacać swoje aplikacje o moduły komunikacyjne pisane w JavaScripcie/HTML5: niebawem będą one działały u większości użytkowników, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.

Deweloperzy zauważą też, że ulepszono obsługę mediów odtwarzanych przez HTML5; teraz możliwe jest zmienianie tempa odtwarzania, zarówno dla obrazu jak i dźwięku. Został też finalnie zaimplementowany model CSS3 Flexbox, a w narzędziach programistycznych pojawił się inspektor fontów.

Nowa wersja w wydaniu dla Windows powinna też znacznie lepiej działać na maszynach z ekranami o wysokiej rozdzielczości (WXGA i wyższych), poprawnie rozpoznając systemowe ustawienia DPI i renderując fonty w odpowiednich rozmiarach i z odpowiednią ostrością. Użytkownicy korzystający z sieci społecznościowych mogą zaś teraz konfigurować je w menedżerze dodatków.

Nowego Firefoksa 22 w wersji dla Windows możecie pobrać tutaj, dostępne są też wersje na Linuksa i OS-a X (ta ostatnia integruje wskaźnik pobierania plików z systemowym dockiem).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama