Firefox 24 ulepsza obsługę kart, wprowadza konsolę przeglądarki... i ciągnie za sobą Thunderbirda 24

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed chwilą na serwerach FTP Mozilli pojawiła się nowa wersja Firefoksa, oznaczona numerem 24. Na razie brak oficjalnej informacji o wydaniu, ale już wiadomo, że wielkich zmian nie ma co oczekiwać – to tylko kilka ulepszeń interfejsu przeglądarki i jej narzędzi deweloperskich. W innym świecie i innych czasach wersję tę oznaczono by pewnie więc numerkiem 23.1, ale cóż, w naszym świecie odwrotu od google'owej numeracji nie ma.

Użytkownicy, którzy lubią otwierać podczas swojego surfowania po Sieci dużą liczbę kart, ucieszą się z wprowadzenia do Firefoksa 24 funkcji pozwalającej na zamknięcie za jednym razem wszystkich kart na prawo od aktualnej. Innowacja to żadna nie jest, w Chrome funkcja taka była dostępna chyba od zawsze, ale wprowadzono ją w dobrze przemyślany sposób, z poszanowaniem języków, w których piszemy od prawej do lewej. Tak więc osoby mające ustawioną lokalizację arabską czy hebrajską, dostaną opcję zamknięcia kart na lewo od aktualnej. Wprowadzono też drobne ulepszenia związane z dostępnością do przypiętych kart (głównie z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach).

W nowej wersji pojawiła się też możliwość oderwania pseudookienek czatów serwisów społecznościowych ze strony do niezależnych okienek, przez przeciągnięcie ich na zewnątrz okna przeglądarki, zaś pod OS-em X 10.7 i późniejszych Firefox zaczął obsługiwać nowy styl paska przewijania.

Z perspektywy programistów największe zmiany dotknęły konsoli błędów. Teraz kombinacją klawiszy Ctrl+Shift+J uruchamiana jest zamiast niej zaawansowana konsola przeglądarki, która oprócz błędów i ostrzeżeń potrafi też logować wydarzenia sieciowe i wywołania interfejsów przeglądarki przez kod strony i rozszerzenia. Dzięki ulepszonemu interfejsowi (przypominającemu narzędzie Web Console) łatwo też w nowej konsoli filtrować wiadomości czy przeprowadzać inspekcję obiektów.

Zajęto się też kilkoma drobiazgami: poprawiono też obsługę skalowania i drukowania obrazków SVG, pozbyto się wsparcia dla wtyczek wyszukiwarek w formacie Sherlock i wyłączono obsługę zdarzeń dotykowych (W3C touch-events), która przeszkadzała w przewijaniu wielu stron na dotykowych ekranach.

Kilka ciekawych zmian pojawiło się też w wersji na Androida. Włączono w niej domyślnie komunikacyjny framework WebRTC, umożliwiono synchronizowanie otwartych kart przez połączenia NFC, dodano wsparcie dla trybu nocnego w Firefox Readerze i łatwy dostęp do narzędzie do współdzielenia treści z poziomu głównego menu.

Mozilla poinformowała też o losie wersji Metro swojej przeglądarki, pisanej z myślą o urządzeniach mobilnych z Windows 8. Doszło do opóźnień w pracach, więc wydania nie należy się spodziewać przed styczniem 2014 roku.

Na koniec ciekawostka: wydaniu Firefoksa 24 towarzyszy wydanie Thunderbirda 24 – klienta poczty, którego rozwój w ciągu ostatniego roku był zamrożony. Udało się jednak unowocześnić program, wprowadzając ponad 600 poprawek, które uzasadnić miały numeracyjny skok z wersji 17 do wersji 24. Jak widać, na oficjalnych stronach projektu za wiele informacji o wprowadzonych zmianach nie znajdziecie.

Firefoksa 24 pobrać możecie z działu Windows > Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW. Thunderbird 24 dostępny jest w dziale Windows > Internet i komunikacja > Klienty poczty e-mail.

© dobreprogramy

Komentarze