Firefox 28: ostatnia wersja przeglądarki Mozilli z klasycznym interfejsem już do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj we wszystkich kanałach wydawniczych Mozilli pojawiły się nowe Firefoksy. W kanale stabilnym przechodzimy z wersji 27 na 28, kanały Nightly, Aurora i Beta zostały zaś zaktualizowane odpowiednio do wersji 31, 30 i 29. Użytkownicy Firefoksa ESR (wersji o wydłużonym okresie wsparcia) otrzymają zaś poprawkowe wydanie oznaczone numerem 24.4.0. Wydania są dostępne oczywiście na wszystkie wspierane przez Mozillę platformy, poza Windows Metro, które niedawną decyzją zostało porzucone, jako nieistotne dla misji Mozilli.

Firefox 28 to ostatnie, klasycznie wyglądające wydanie przeglądarki Mozilli. Już w wersji 29 powinniśmy otrzymać nowy interfejs użytkownika, rozwijany pod nazwą kodową Australis i stosowany już w kliencie poczty Thunderbird. Wersja 28 tak radykalnych zmian nie przynosi, choć oczywiście nie jest tylko zbiorem łatek bezpieczeństwa, jak to ostatnio jest zwykle z Chrome. W najnowszym wydaniu ognistego liska warto zwrócić uwagę na:

  • Obsługę kodeków VP9 i Opus zakodowanych w formacie WebM. Testowe wideo możecie obejrzeć tutaj. Niestety odtwarzacz HTML5 YouTube wciąż nie pozwala na użycie tych formatów w Firefoksie, ale Mozilla twierdzi, że lada dzień się to zmieni.
  • W wideo wyświetlanym za pomocą HTML5 można stosować teraz napisy, nakładane za pomocą elementu <track>.
  • Wszystkie osadzane przez HTML5 media audio i wideo mają teraz poziomą kontrolkę głośności, dzięki czemu nie ma już problemów z niewłaściwym wyświetlaniem pionowej kontrolki.
  • Webowe gry uruchamiane w Firefoksie mogą być sterowane za pomocą konsolowych padów. Od wersji 28 domyślnie aktywny jest interfejs GamePad API, stosowany także w Chrome. Niestety obie implementacje nie są ze sobą całkowicie kompatybilne. Jeśli macie pod ręką jakiś pad (działają zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe urządzenia), możecie sprawdzić go za pomocą testu dostępnego tutaj.
  • Spore zmiany wprowadzono w narzędziach deweloperskich – jedną z najbardziej przydatnych jest wybierak kolorów w Inspektorze w widoku reguł i funkcja uładnienia kodu źródłowego zminimalizowanych skryptów JS. Więcej o tym możecie znaleźć w dokumencie Firefox 28 for developers.

Kilka dodatkowych ciekawych zmian wprowadzono w wersji mobilnej (na Androida). To przede wszystkim nowe przyciski udostępniania treści, wyszukiwanie z wyprzedzeniem w pasku Awesomebar, ulepszenia zaznaczania, wycinania i kopiowania tekstu oraz wprowadzenie do ustawień wyświetlania wyłącznika trybu dynamicznego paska narzędziowego (mobilny Firefox domyślnie przewija pasek tytułowy).

Jak do tej pory nie opublikowano informacji o poprawkach bezpieczeństwa dla tej wersji. Biorąc pod uwagę to, co działo się podczas ostatniej edycji konkursu pwn2own, można sądzić, że nie było ich mało.

Firefoksa 28 możecie zaktualizować z poprzedniej wersji przeglądarki, albo pobrać z naszego repozytorium. Instalator dostępny jest w dziale Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
s