reklama

Firefox 3 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Miesiąc po wydaniu pierwszej wersji kandydującej światło dzienne oficjalnie ujrzała stabilna wersja przeglądarki Firefox 3.

Nowy Lisek w porównaniu do wersji 2.0.0.14 wnosi całkiem sporo nowości. Pierwsze co rzuca się w oczy to odświeżony interfejs, integrujący się z wyglądem używanego systemu i nowa domyślna skórka. Prócz tego rozwinięto mechanizm ochrony przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem, zwiększono integrację z zainstalowanymi programami zabezpieczającymi oraz dodano wsparcie dla certyfikatów Extended Validation SSL i modułu kontroli rodzicielskiej systemu Windows Vista. Przepisano także zupełnie od nowa mechanizm odpowiedzialny za zarządzanie pamięcią, dzięki czemu nowy Lisek nie pobiera tak dużo pamięci RAM jak swój poprzednik.

Dodatkowo w trójce znajdziemy ulepszony menadżer przechowywania haseł, obsługę wznawiania pobierania plików i pełny zoom. Wiele zmian zostało wprowadzonych w silniku aplikacji. Wśród nich znaleźć można nową architekturę wyświetlania czcionek i grafik, obsługę JavaScript 1.8, kilka zmian w sposobie renderowania HTML, styli CSS i grafik SVG, menadżera profili kolorów i wsparcie dla aplikacji uruchamianych w trybie offline. Dodano również możliwość przystosowania lokalizacji i wielkości panelu wyszukiwania, instalacji rozszerzeń bezpośrednio z poziomu menadżera dodatków, a także nowe strony błędów SSL z czytelniejszymi informacjami.

Nie sposób przy okazji premiery pominąć planowany przez Mozillę zamiar ustanowienia nowego rekordu Guinnessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Z tej właśnie okazji, dzisiejszy dzień nazwany został "Dniem Pobierania" (ang. Download Day). Od przeszło paru tygodni, korporacja przekonywała członków swojej globalnej społeczności do rozpowszechniania informacji i włączenia się do akcji, poprzez organizowanie specjalnych imprez, czy też umieszczania na swoich stronach internetowych przycisków promujących akcję. Jedną z form było również składanie deklaracji online, na czele listy których, pod względem ilości osób, Polska uplasowała się w czołówce, tuż obok Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Włoch.

Oczywiście vortal dobreprogramy również przyłączył się do akcji, tym samym każdy Czytelnik pobierając program za pośrednictwem naszego serwisu będzie miał swój udział w biciu rekordu Guinessa.

Nową stabilną wersję Firefoksa 3.0 pobrać można z naszego vortalu w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Dostępne są także do pobrania wydania dla Linuksa i Mac OS X.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało