Firefox 35 to pokoje czatowe w Hello i lepsza ochrona użytkownika

Firefox 35 to  pokoje czatowe w Hello i lepsza ochrona użytkownika

Firefox 35 to  pokoje czatowe w Hello i lepsza ochrona użytkownika
Redakcja
13.01.2015 11:23, aktualizacja: 13.01.2015 12:02

Na serwerach fundacji Mozilla pojawiła się już 35 wersja przeglądarki Firefox. Choć nie przynosi ona ogromnych zmian widocznych na pierwszy rzut oka, warto się nią zainteresować, choćby ze względu na rosnące możliwości wbudowanego weń komunikatora Hello. Poza tym zwiększono nie tylko bezpieczeństwo aplikacji, ale również zgodność z nowoczesnymi rozwiązaniami webowymi.

Prace nad wbudowany w Firefoksa komunikatorem Hello rozpoczęły się już dawno temu, ale trafił on do stabilnej wersji przeglądarki dopiero na początku grudnia ubiegłego roku. Początkowo może się on wydawać nad wyraz prosty, ale już teraz umożliwia zakładanie własnego konta i zapisywanie kontaktów. Najważniejszą jego zaletą jest jednak wykorzystanie WebRTC – dzięki temu za pośrednictwem przeglądarki możemy przeprowadzać rozmowy głosowe i wideo, nie potrzebujemy do tego żadnych zewnętrznych wtyczek, a komunikacja jest możliwa także z użytkownikami wykorzystującymi inne przeglądarki wspierające ten standard jak np. Google Chrome.

Obraz

W najnowszej wersji przeglądarki funkcjonalność Hello została rozszerzona. Obecnie przypomina on raczej czat, a każda z rozmów jest osobnym pokojem, który może istnieć nadal nawet gdy zamkniemy przeglądarkę. Oczywiście daleko mu do czatów wykorzystujących Javę czy technikę Ajax, nie mówiąc już o IRC, bo póki co z jednego pokoju nadal mogą korzystać tylko dwie osoby. Nie jest to jednak koniec zmian: twórcom udało się zwiększyć responsywność aplikacji poprzez lepszą obsługę dynamicznych zmian w stylach, wprowadzono również natywne wsparcie dla kodeka H264 na systemie Mac OS X Snow Leopard i nowszych. Przeglądarka zyskała również wsparcie dla nagłówka opisanego w specyfikacji Public Key Pinning Extension, dzięki któremu certyfikaty wykorzystywane przy szyfrowaniu mogą być weryfikowane w sposób dynamiczny. W tym przypadku strona może sama poinformować przeglądarkę, z certyfikatu jakiego wydawcy korzysta i jak długo powinien być on respektowany.

Oprócz załatania znalezionych luk bezpieczeństwa i naprawiania błędów zaktualizowano wbudowany czytnik PDF.js i wprowadzono wsparcie dla kolejnych elementów HTML5: zaimplementowano Resource Timing API i CSS Font Loading API, komunikacja po WebSocket jest możliwa także w ramach działających w tle Web Workers, a filtry CSS są w tej wersji domyślnie włączone. Te same zmiany wprowadzono także w wydaniu mobilnym dla systemu Android, które powinno dodatkowo zużywać mniej zasobów przy wyświetlaniu skalowanych plików graficznych. W wersji mobilnej domyślną wyszukiwarką jest Bing, który teraz wykorzystuje protokół HTTPS. Dodatkową zmianą jest możliwość wsparcia rozwoju Mozilli przez wysyłanie do fundacji danych o pobliskich sieciach Wi-Fi i sygnale komórkowym, które mają pomóc w usługach związanych z lokalizacją użytkownika (opcja ta nie jest oczywiście obligatoryjna).

Jak widać, 35 wersja Firefoksa nie wprowadza co prawda ogromnych zmian, ale na te przyjdzie jeszcze pora – przed nami kolejne wersje, w których pojawi się m.in. włączony projekt Electrolysis czy też 64-bitowa edycja tej przeglądarki dla systemu Windows. Najnowszą edycję możecie znaleźć w bazie aplikacji naszego serwisu zarówno w wersji dla systemu Windows, jak i dla Androida. Zapraszamy do jej pobierania i aktualizowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)