Firefox 58 ze wsparciem progresywnych aplikacji. Co komu po natywnym Twitterze?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Progresywne aplikacje webowe wzbudzają coraz większe zainteresowanie użytkowników smartfonów, widzących w nich sensowne, lekkie zamienniki dla przyciężkich aplikacji natywnych. Najlepszym przykładem jest taka aplikacja Twittera, która mając wszystkie funkcjonalności aplikacji mobilnej, zajmuje raptem 1 MB. Nic więc dziwnego, że znalazły one uznanie Google’a i pełne wsparcie na Chrome. Teraz w tę samą stronę chce pójść Mozilla, która obiecuje, że nowy Firefox 58 pozwoli na ich uruchamianie bez interfejsu przeglądarki i umieszczenie skrótów na ekranie startowym.

Podstawowe wsparcie dla aplikacji progresywnych Firefox oferuje od wersji 44, kiedy to przeglądarka Mozilli dorobiła się technologii Service Workers, czyli skryptów działających w tle, nie potrzebujących strony internetowej do interakcji z użytkownikiem. To właśnie Service Workers umożliwiły aplikacjom webowym operacje dotychczas dostępne tylko aplikacjom natywnym, takie jak wysyłanie powiadomień push, synchronizacja w tle, kontrolowanie wywołań sieci i dostęp do danych w trybie offline.

Od strony silnika niemal wszystko jest więc gotowe na wsparcie Progressive Apps (niemal, bo jak możemy zobaczyć, do tej pory nie działa poprawnie synchronizacja w tle). W Firefoksie 58 na Androida, który zadebiutuje w styczniu tego roku, dostaniemy wsparcie dla manifestów aplikacji progresywnych oraz wsparcie w interfejsie przeglądarki.

Będziemy mogli więc przyczepiać ikony takich aplikacji do ekranu startowego Androida. Uruchomione z ekranu startowego aplikacje pominą interfejs Firefoksa, wyświetlając swój widok w ustalonej rozdzielczości i orientacji ekranu, będą też widoczne jako niezależny wpis w przełączniku między uruchomionymi aplikacjami.

Gdy użytkownik Firefoksa 58 odwiedzi stronę serwowaną po HTTPS i zawierającą poprawny manifest aplikacji progresywnej, zobaczy w pasku adresowym przycisk, za pomocą którego będzie mógł dodać taką stronę na ekran startowy – jego kliknięcie otworzy ono dialogowe z pytaniem o potwierdzenie.

Zmieniono też sposób obsługi linków wychodzących z aplikacji progresywnej. Po ich kliknięciu otworzone zostaną one w widoku Custom Tab, z widocznymi informacjami o adresie URL i informacjami o bezpieczeństwie, zarazem jednak będzie działać to szybciej, niż otwieranie w pełnej przeglądarce i zachowa wzornictwo i interfejs aplikacji progresywnej.

Dodatkowo Firefox wprowadza nową opcję w menu kontekstowym, pozwalającą dodać skrót do dowolnej strony na ekran startowy. Takie skróty zostaną jednak oczywiście otworzone z normalnym interfejsem przeglądarki, tak samo, jakby były zakładkami.

To oczywiście nie koniec prac nad wsparciem aplikacji progresywnych w Firefoksie. Wersja 59 przeglądarki ma wprowadzić interfejsy udostępniania linków WebShare oraz płatności Payment Request. Biorąc pod uwagę to, że wspierane są one też przez Chrome, możemy założyć, że w 2018 roku mniej będzie powstawać natywnych aplikacji serwisów webowych, które przecież tych wszystkich możliwości natywnych aplikacji wcale nie potrzebują.

Zainteresowani pobawieniem się świeżymi kompilacjami przeglądarki Mozilli na Androida powinni sięgnąć po Firefoksa Nightly.

Jeśli zaś chcecie zobaczyć, co dziś potrafią aplikacje progresywne, zapraszamy do ich galerii – pwa.rocks.

© dobreprogramy

Komentarze