Firefox Edge – przeglądarka Mozilli dopasowana stylem do Windowsa 10

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Gdy Firefox przy wersji 29 zmienił skórę na Australis i zaczął przypominać Chrome, narzekania było co niemiara. Do dzisiaj spotkać można zagorzałych fanów klasycznego wyglądu przeglądarki Mozilli – to zwykle ci sami ludzie, którzy brzydzą się wciąż Wstążką wprowadzoną w Office 2007. Firefox jednak wcale nie musi wyglądać jak Chrome. Co powiedzielibyście na Firefoksa wyglądającego jak Microsoft Edge?

Na Githubie pojawiła się właśnie nowa skórka do Firefoksa, która odtwarza wygląd Edge w takim stopniu, w jakim to jest tylko możliwe bez hakowania kodu przeglądarki. Podmienione są więc tylko główne elementy interfejsu użytkownika, takie rzeczy jak menu kontekstowe czy wyskakujące okienka wyglądają normalnie dla aplikacji win32 – nie użyto tu bibliotek UI dostępnych dla aplikacji uniwersalnych.

Twórca skórki, Kristaps Ulmanis, przygotował dwie odmiany: jasną i ciemną. Do działania potrzebują one Firefoksa w wersji przynajmniej 50, wraz z zainstalowanym menedżerem stylów użytkownika Stylish (będącym swoistym odpowiednikiem Greasemonkey dla arkuszy CSS). Stylish znajdziecie w oficjalnej bibliotece dodatków Mozilli.

Następnie należy odwiedzić serwis Userstyles.org – tam znajdziecie obie wersje Firefox Edge gotowe do zainstalowania jednym kliknięciem. Trzeba przyznać, że efekt jest niezły, jeśli komuś zależy na ujednoliceniu wyglądu aplikacji w Windowsie 10, skórki te są godne polecenia, tym bardziej, że wciąż jednak Firefox jest przeglądarką bardziej wszechstronną od Edge.

To bowiem Firefoksa możemy praktycznie dowolnie przystosować do swoich wymogów dzięki ogromnej bazie rozszerzeń. Tymczasem mimo tych wszystkich starań Microsoftu, po kilku miesiącach od premiery obsługi dodatków, liczba rozszerzeń dla Edge wynosi wciąż raptem 15.

© dobreprogramy