Firefox Focus dostępny w nowej wersji. Nowe funkcje dla użytkowników Androida i iOS-a

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla ogłosiła dostępność nowej wersji przeglądarki Firefox Focus. Nie jest to jeszcze zapowiadane przez nas wcześniej wydanie 6.0 wykorzystująca silnik Gecko. Otrzymaliśmy natomiast garść nowych funkcji, które czynią wygodniejszym korzystanie z nietypowej przeglądarki.

Nowości trafiły do Focusa zarówno w wersji na Androida, jak i iOS-a. W obu przypadkach dodano możliwość wyszukiwania na stronach konkretnych fraz – w menu głównym pojawiła się pozycja Znajdź na stronie, która zabiera użytkownika do wyszukiwarki. Nieco niżej w menu pojawiła się kolejna nowa funkcja – za pomocą jednego pacnięcia wymusić można wyświetlenie witryny w wersji pulpitowej.

Ważna nowość pojawiła się tylko dla użytkowników Androida – odtąd z wyświetlania stron przez Focusa (Custom Tabs) można także wewnątrz aplikacji. Biorąc uwagę restrykcyjne podejście do przechowywanych przez witryny danych, może to być całkiem przydatne dla użytkowników szczególnie dbających o bezpieczeństwo. Podobnie jak to ma miejsce z najpopularniejszymi przeglądarkami, Focus będzie wykorzystywany do renderowania stron wewnątrz aplikacji z zachowaniem karnacji definiowanej przez aplikację. Z Custom Tabs w Focusie można korzystać po ustawieniu przeglądarki jako domyślnej.

Na wyłączność użytkownikom iOS-a udostępniono natomiast możliwość biometrycznego odblokowywania ekranu. Wystarczy w ustawieniach zaznaczyć opcję Używaj Touch ID do odblokowywania aplikacji, by po przywróceniu aplikacji z tła można było chronić dostęp do niej odciskiem palca.

W ostatnim czasie informowaliśmy, że Mozilla planuje małą rewolucję w kwestii mobilnego Firefoksa na przyszły rok. Mogłoby się wydawać, że nieśpiesznie rozwijany Focus będzie jedną z jej ofiar. Nowe funkcje i plany migracji na silnik Gecko pozwalają jednak twierdzić, że akurat ta przeglądarka zostanie oszczędzona. Najnowszą wersję programu znaleźć można w naszym katalogu w wersji na Androida i iOS-a.

© dobreprogramy
s