Firefox OS na żywo. Keon, pierwszy telefon z systemem Mozilli, trafił w nasze ręce

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzięki uprzejmości Mozilli, otrzymaliśmy do rąk urządzenie niemal mityczne – pierwszy telefon z systemem operacyjnym Firefox OS o nazwie Keon. Model ten, wyprodukowany przez hiszpańską firmę Geeksphone, mającą dotąd pewne doświadczenie z Androidem na rynkach Europy i Ameryki Południowej, jest referencyjnym urządzeniem, zaprojektowanym z myślą o programistach, którzy chcieliby pisać na Firefox OS-a oprogramowanie, ale wcale nie oznacza to, że trafić ma tylko do rąk programistów. Wręcz przeciwnie, ten przyjemnie wyglądający aparat może zdobyć naprawdę duże grono sympatyków.

Nazwa ciekawa – „Keon” podobno w starym hebrajskim miałoby znaczyć „Bóg jest łaskawy”, choć nie udało się tego zweryfikować. Wygląd też niebanalny, zestawienie czerni i charakterystycznego oranżu (wcześniej wykorzystanego w prototypowym telefonie Alcatela One Touch Fire), sprawiają, że telefon ten fajnie się wyróżnia na tle nieodróżnialnych za bardzo od siebie Samsungów czy innych iPhone'ów. Jedynie chyba Nokie z linii Asha są równie wizualnie ciekawe. Dzięki gumowanemu plastikowi obudowytelefon dobrze się trzyma w dłoni, wydając się solidnie zrobionym urządzeniem. Nie rzucaliśmy nim o ścianę (został nam tylko wypożyczony), ale zdaje się, że powinien wytrzymać wiele. Nic dziwnego – mało znane na naszym rynku telefony od Geeksphone miały niezłą renomę jeśli chodzi o jakość wykonania. Hiszpańskiej firmie nie chodziło tylko o budowanie „wolnych” urządzeń, z którymi użytkownik mógłby robić co zechce. Równie ważne było to, by urządzenia te były solidne, nadawały się do codziennego użytku i mogły konkurować z produktami azjatyckich gigantów.

Keon to telefon tani, mający wyznaczyć podstawowy poziom parametrów dla wszystkich urządzeń z Firefox OS-em. Za niecałe 100 euro dostajemy urządzenie z 1-gigahercowym procesorem Snapdragon S1, 512 MB RAM, wyświetlaczem 3,5” HVGA (320x480 pikseli), 4 GB pamięci wewnętrznej (podzielonej po połowie na przestrzeń dla aplikacji i mediów), aparatem fotograficznym 3 megapiksele, baterią 1580 mAh i złączem na karty microSD. Dla porównania, Asha 311, telefon o porównywalnej cenie, ma ekran o mniejszej rozdzielczości, mniej pamięci i słabszą baterię.

Sam system Firefox OS niedługo poddamy szerszym testom, ale już teraz, po kilku godzinach zabawy z Keonem, można powiedzieć, że wychodzi lepiej niż się można było spodziewać. Gdy Mozilla zapowiedziała inicjatywę Boot2Gecko, twierdząc, że JavaScript z pękiem technologii znanych jako HTML5 może być dobrą platformą do pisania oprogramowania na telefony, to można było mieć sporo wątpliwości (pamiętając choćby wydajność większości webowych aplikacji w desktopowych przeglądarkach). Tymczasem Firefox OS zaskakuje szybkością startu (od naciśnięcia włącznika do wyświetlenia pulpitu mija na Keonie 18 sekund) i szybkością uruchamiania aplikacji (od dotknięcia ikony do uruchomienia np. fotoaparatu czy przeglądarki WWW mijają ułamki sekundy).

Wizualnie sam interfejs użytkownika wygląda na skrzyżowanie Androida i iOS-a. Nie mamy tu żadnych szalonych dziwactw ani próby bycia innowacyjnym na siłę. Problemu z używaniem nie miała nawet 12-letnia dziewczyna, która w kilka chwil po tym, jak wzięła Keona do rąk, już instalowała na nim gry z bazaru (przepraszamy, Marketplace'u).

Więcej o Keonie (i jego systemie operacyjnym) napiszemy już niedługo. Telefon powinien się pojawić jeszcze tej wiosny w ofercie T-Mobile, ale zanim to nastąpi, możecie na razie pooglądać sobie zdjęcia, które zrobiła nasza nieoceniona Xyrcon.

© dobreprogramy