Firefox 3.1 będzie obsługiwać Ogg Theorę

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawienie się specyfikacji HTML5 oraz ukończenie prac nad kodekiem Ogg Theora to powód do poważnych rozterek twórców Firefoksa 3.1, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Teraz Mozilla Corporation podjęła ostateczną decyzję i zdecydowała o wdrożeniu do nowego Firefoksa obsługi Ogg Theory.

Dzięki decyzji, wszystkie pliki zapisane w tym formacie umieszczone bezpośrednio na stronach WWW będą mogły być odtwarzane bez konieczności instalacji wtyczek. Inicjatywa Mozilli jest wymierzona przeciwko Adobe i Microsoftowi, które posiadają własne technologie służące do prezentacji zawartości multimedialnej, ale narzędzia do ich tworzenia nie są bezpłatne. Mozilla chce to zmienić wraz z upływem czasu i pomimo, że Theora przegrywa na tle konkurentów, z czasem może stać się poważnym zagrożeniem dla MPEG-4 lub WMV.

Jednocześnie korporacja przekazała grant w wysokości 100 000 USD na rzecz OggTheory oraz bliźniaczego Ogg Vorbis w postaci różnego rodzaju oprogramowania. Pieniędzmi będzie zarządzać Wikimedia.

© dobreprogramy