Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Firefox i setki kart? Czemu nie.

O problemie który istniał od dawna...
Bardzo wiele osób narzeka na zasobożerność przeglądarek. Jest to temat-rzeka, który wywołuje wiele szczerych i niezwykle merytorycznych dyskusji pomiędzy ich użytkownikami;)

Lisek nie jest tu wyjątkiem, zasłynął nawet na tyle, że twórcy postanowili wziąć się w końcu za sprawę (przedsięwzięcie MemShrink). Lecz nie tylko o pamięć (tak, nawet na desktopie jest ograniczona) się tu rozchodzi. Jest również nie-do-końca-mistrzem w trzymanie w ryzach zużycia procesora (CPU i GPU) przez karty w tle nie wychodzi mu najlepiej. Jeśli więc chcemy otwierać ich coraz więcej nie możemy liczyć, że ktoś magicznym (spoiler: w Mozilli pracują głównie mugole) sposobem zredukuje zapotrzebowanie na zasoby w takim stopniu, że zbalansuje to wzrastające zapotrzebowanie wynikające zarówno z ich ilości jak i wzrastającego zapotrzebowania stron/serwisów/aplikacji webowych.

Na co komu tyle kartów bez umiaru otwierać?

Wg mnie - z przyzwyczajenia.
Co tak naprawdę chcemy osiągnąć to rodzaj wygodnej historii naszej sesji z możliwością powrotu do dowolnej strony i czytanego przez nas miejsca, tzn aby strona wyglądała mniej więcej tak jak ją pozostawiliśmy (włącznie np z pozycją scrollbara) oczywiście wszystko bez męczenia pliku stronicowania czy dokupowania kolejnych GiB RAMu :)
Mechanizm historii bądź dodawanie wszystkiego do zakładek? Nie są rozwiązaniami ani wygodnymi ani pod względem w.w. funkcjonalności nie umywają się do otwartych kart.
oczywiście bez męczenia pliku stronicowania czy dokupowania kolejnych GiB RAMu :)
Oczywiście możemy przestawić się np na Read it Later... lepiej, niemniej to osobny mechanizm, który wciąż nie oferuje nam tego poszukiwanego doświadczenia.

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Wśród nowości, które wniosł Firefox 4 znaleźć można w końcu progresywne ładowane - co znacznie przyśpiesza start i responsywność aplikacji odtwarzającej wiele kart/okien z poprzedniej sesji. Co jednak jest równie ciekawe w preferencjach możemy ustawić wartości jednocześnie ładowanych na "0". Co prowadzi do ciekawej sytuacji, kiedy to wszystkie karty zostaną zainicjowane jednakże ich zawartość nie zostanie załadowana - a przynajmniej do czasu aż użytkownik nie przełączy na daną kartę.

Dostajemy taką kartę "zombii", która pozostaje pusta do czasu przełączenia na nią użytkownika. A to oznacza, że nie będzie pobierać zawartości (z wyj. favikony), nie zaalokacje dodatkowej pamięci, nie osadzi pluginów, nie obciąży procesora.

Nie ma róży bez kolców. Przede wszystkim taka karta jest ładowana dopiero w momencie aktywacji. Choć spora część elementów znajduje się w tym momencie w cachu dyskowym, większe (np audio-video) zapewne zostaną ponownie ściągnięte. Stan niektórych dynamicznych serwisów/aplikacji webowych może nie zostać przywrócony, sesje mogą wygasnąć, itp.

Plan jest więc prosty. Kiedy ilość otwartych kart jest za duża - a konkretnie kiedy zaczynamy odczuwać negatywne skutki naszego radosnego i nieskrępowanego surfowania, robimy operację "szybki restart". Na czym polega? Po prostu restartujemy aplikację (zamknięcie zwalnia zasoby), mechanizm odtwarzania sesji zatroszczy się o odtworzenie kart, jednakże tym razem ich zawartość pozostanie niezaładowana do czasu kiedy pojawi się zapotrzebowanie - czyli do momentu aktywowania przez użytkownika.

Żeby tylko nie ładował...

* Firefox 3.5-4pre już wtedy dostępne było dzięki rozszerzeniu Bar Tab.
* Firefox 4-7 progresywne ładowanie zakładek kontrolujemy przez preferencje (about:config)"browser.sessionstore.max_concurrent_tabs" ustawiamy wartość 0* Firefox 8+ wyprowadza tą opcję na światło dzienne - znaleźć ją możemy w menu głównym, zaraz pod wyborem strony startowej.

Ale gdzie ten przycisk?

Pozostał jeszcze tylko mały użytecznościowy chochlik - otóż ogniopanda co prawda oferuje nam ten restart, ale tylko w momencie kiedy uzna to za stosowne (np po instalacji jakiegoś rozszerzenia). Przecież nie będziemy tak męczyć gryzonia aby zamykać i uruchamiać go ponownie.

Memory restart dodatkowo monitoruje zużycie pamięci i w zależności od ustawień może zaoferować nam restart lub zrobić to za nas.

Restartless Restart jest co prawda dużo prostszym narzędziem, ograniczonym tylko do tytułowej funkcji, za to bardzo lekkim i bardziej odpornym na szybko zmieniające się buildy, co powinno spodobać się fanom kanałów Aurora i Nightly. 

Komentarze

0 nowych
DawidDS4   5 #1 22.08.2011 12:39

Opera ma coś podobnego w przewijaniu, nie wgłębiałem się w szczegóły, tylko zauważyłem przy codziennym przeglądaniu. Gdy strona jest dosyć długa, przeglądarka zostawia "pustą" jej dolną część do przewinięcia strony. Mnie nie martwi zużycie RAMu, a procesora. Niestety teraz każda przeglądarka po włączeniu flash playera i kilku js'ów nie utrzyma się w 20%.

Kamil™   7 #2 22.08.2011 13:06

Od Firefoksa 7,8 te operacje będą raczej zbędne:

http://gregor-wagner.com/?p=79

LordRuthwen   6 #3 22.08.2011 13:57

Moja zona bez opamiętania otwiera po 50 kart dziennie a starych nie zamyka, bo mogą się jeszcze przydać, na FF3.5 się dało, ale kompa muliło strasznie :)

pisarzksiazkowicz   7 #4 22.08.2011 14:23

Czuję się jak odludek, nigdy nie potrzebowałem miliona kart, zawsze mam po 5...

dragonn   11 #5 22.08.2011 16:07

Rozwiązanie z "browser.sessionstore.max_concurrent_tabs" stosuje już dłuższy czas, domyślnie mam załadowano 10 kart, a pozostałe siedzą sobie w innych grupach "bo mogą się jeszcze przydać" :).

sla17   7 #6 22.08.2011 19:35

Nie, żeby się przydało tylko po prostu dla mnie to brak organizacji i porządku ;) Nie rozumiem, jak niektórzy mogą siedzieć przy biurku pełnym papierków, kabli, różnych pierdół. Co gorsza przy kilku szklankach czy talerzach. Dla mnie to to samo :)

kulmegil   5 #7 22.08.2011 19:49

Wiem, że w tej chwili wygląda to jak "sztuka dla sztuki" jako że skoncentrowałem się jedynie na samej metodzie osiągnięcia sporej liczby kart nie podając od razu jakie z tego praktyczne zastosowania. Jest dobry temat na cały osobny wpis, a po prostu cierpię na chroniczny brak czasu. A teraz mam jakąś motywację aby go w niedługim czasie spłodzić ;)

@Kamil™
To oczywiście dobre wieści, niemniej pozostają 2 kwestie.
Primo mówiąc o skalowalności Gregor cały czas koncentruje się w nim raczej na kwestiach pamięci i szybkości wyrenderowania całości. Pozostawiając niedomówiąną kwestię utrzymania tak dużej liczby otwartych kart (obciążenie porcesora przez działające skrypty/pluginy).
Secundo cała zabawa polega na tym, że otwarte są wszystkie karty z wielu poprzednich sesji natomiast załadowane tylko te z aktualnej. Jak wielu i jak dlugo? - teoretycznie dopóty nie zdecydujesz się na zamknięcie karty możesz do niej powrócić, nie płacąc przez cały ten czas kosztu "utrzymania" i ładowania jej przy każdym re/starcie przeglądarki

KyRol   19 #8 22.08.2011 22:20

Powiem tak: sam mam otwartych jedynie 256 kart. Nie wiem jakby się to miało w Windows, chyba z ciekawości test podobny test przeprowadzę w Viście.

Anyway w moim Ubuntu RAM-u się pożera około 1GB+przytkany swap. Ogólnie mam 1,5GB RAM. No nie jest miło gdy browser się przytka, mimo wszystko nie można mówić o braku postępów!

Przede wszystkim chyba od 5 Firefoksa mój Scrapbook nie zajada się zasobami wcale, do czasu gdy nie zachcę w nim pogrzebać. Muszę przyznać, że nie liczyłem moich zeskrapowanych pozycji, ale jak się można domyślać, liczba ta również jest pokaźna.

Mimo wszystko stwierdziłem, że na razie nie ma jak zrobić porządku z kartami. Czekam na poprawy "out of the box". Mam za wiele do stracenia przez eksperymenty, na razie tryb prywatny w pełni mi wystarcza.

freeq52   8 #9 22.08.2011 22:43

@pisarzksiazkowicz

W końcu jakiś normalny, bo myślałem że to tylko ja mam tak, że nie otwieram miliona kart na raz :) Do tej pory, operowałem maksymalnie na jakiś... 30 kartach? A i tak na co dzień, nie jest mi potrzebne otwartych więcej niż 10. Po prostu mam tak, że otwieram daną stronę, czytam/oglądam/słucham to, co mnie interesuje, zamykam i przechodzę do nowej. I tyle. Dlatego zawsze dziwiło mnie, po co ludzie otwierają kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kart, martwiąc się o wydajność komputera, wymyślając nowe sposoby na to, aby usprawnić tego typu funkcje i nigdy nie potrafiłem tego zrozumieć. O ile jeszcze korzystanie z zapisanych sesji, np. po kilkanaście kart jest dla mnie zrozumiałe, to już otwieranie jednocześnie 100 kart jest dla mnie... dziwne. Ale w sumie dla kogoś może być dziwne, że ja operuje tylko na max. 10 :) Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby heh.

Semtex   19 #10 22.08.2011 23:03

@freeq52
Nie jesteś sam, wznawiam sesję na 3 kartach, maksymalnie otwieram 10 na raz, więcej nie potrzebuję, przecież nie trzeba trzymać wszystkich kart zawsze otwartych, przy dzisiejszych łączach, prędkościach przeglądarek znalezienie danej informacji zabiera dosłownie sekundy...

-mikamves-   6 #11 22.08.2011 23:46

@sla17
Jak ja dobrze Cię rozumiem. Porządek i przejrzystość przede wszystkim. Po za tym mam starego kompa, więc nie mogę go zbytnio przemęczać.
@kyrol
W życiu bym nie ogarnął 256 kart. Koszmar jak dla mnie. Myślę, że moich zakładek jest coś koło tego. Zastanawiam się ile czasu z taką ilością kart odpala Ci się Firefoks. Ja u siebie bym czekał wieczność, chociaż stawiał bym na crasha przy ok. 80 kartach :).

dragonn   11 #12 23.08.2011 18:10

@sla17 mylisz się, u mnie wszystkie karty są pogrupowane tematycznie, jeżeli czegoś szukam a okazuje się że z tego problemu czy co to tam jest powstaje na kilka-kilkanaście kart a wiem że kiedyś do tego wrócę to tworzę nową grupę w Fx i tam jej zostawiam.

  #13 24.08.2011 10:04

ok. 1300 kart mój rekord :)

  #14 23.09.2014 15:33

@KyRol:
hey
a wiesz pan ile wynosi max ?
interesuje mnie to z przyczy czysto praktycznych
fajnie że 200 nie sprawia liskowi problemów
ale czy ilośc typu 2000 - 3000 jest w zasięgu
i/lub gdzie to mozna sprawdzić
znaleźć takainformację?

thx

yarenty

  #15 23.09.2014 15:41

@kulmegil: nieprawda !
to wcale nie jest sztuka dla sztuki
mnie akurat kilkanaście dni temu przydałaby sie taka użyteczność
aby mieć otwarte na raz w jednym oknie wiele kart
powiem konkretnie : 2000- 3000 dopiero by mnie zadowoliło
z przyczyn utylitarnych li tylko
a przedwczoraj stało sie to dla mnie wręcz koniecznością
dlatego pytałem -jaki jest max ?
a teraz - mam wersje ff 24.0