Firefox 2.0 oficjalnie dostępny!

Strona główna Aktualności

O autorze

Po wczorajszym zamieszaniu związanym z publikacją plików instalacyjnych nowego Firefoksa, Mozilla dosłownie przed chwilą opublikowała oficjalne ogłoszenie na temat dostępnej nieoficjalnie od wczoraj przeglądarki Firefox 2.0. Tak jak wcześniej przypuszczaliśmy, stabilna wersja to ta sama kompilacja co wydana tydzień temu trzecia wersja kandydująca.

Nowy Lisek w porównaniu do wersji 1.5.07 wnosi całkiem sporo nowości. Pierwsze, co rzuca się w oczy to odświeżony interfejs i nowa domyślna skórka. Prócz tego mamy do dyspozycji wbudowaną ochronę przed stronami służącymi do kradzieży danych poprzez podszywanie się pod inne witryny (na przykład banków czy systemów aukcyjnych). Firefox może weryfikować strony z wewnętrzną listą, lub odpytywać Google.

Wbudowana wyszukiwarka posiada teraz funkcję podpowiedzi (działającą obecnie tylko w przypadku Google, Yahoo! i Answers.com), automatycznie uzupełniającą wpisywane przez nas frazy, uproszczono także dodawanie nowych wyszukiwarek. Poprawiono obsługę kart, każda karta posiada przycisk zamykania, dostępna jest też wygodna lista wszystkich otwartych kart. Z menu Historia mamy także dostęp do ostatnio zamkniętych kart. Domyślnym zachowaniem przeglądarki jest otwieranie stron w nowej karcie zamiast w nowym oknie.

W przypadku awarii przeglądarki mamy możliwość przywrócenia sesji, czyli otwartych stron, tekstu wpisanego w formularzach i aktualnie pobieranych plików. Bezpośrednio z poziomu przeglądarki możemy podglądać kanały RSS i sprawdzać pisownię w polach tekstowych (także po polsku). Menedżer zakładek rozszerzony został o tak zwane mikropodsumowania, czyli zakładki w których zamiast tytułu wyświetlają się na bieżąco aktualizowane dane z treści strony. Nowy Firefox obsługuje także język skryptowy JavaScript w wersji 1.7.

Nową stabilną wersję Firefoksa 2.0 pobrać można z naszego vortalu w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki WWW i klienty poczty e-mail. Na stronie Mozilli znajduje się oficjalna informacja wraz z pełnym opisem nowości.

© dobreprogramy
s