Firefox: w drodze funkcja przypisywania stron do kontenerów na stałe

Firefox: w drodze funkcja przypisywania stron do kontenerów na stałe

Firefox: w drodze funkcja przypisywania stron do kontenerów na stałe
28.04.2017 18:01

W czerwcu zeszłego roku w testowym Firefoksie pojawiła się ważna i całkiem przydatna nowość: izolowane kontenery, dzięki którym w jednej instancji przeglądarki można korzystać z wielu kont, a także izolować strony z wrażliwymi danymi: na przykład sklepy internetowe czy usługi bankowe. W marcu takie możliwości pojawiły się jako element programu Test Pilot. Mozilla nie zwalnia jednak prac nad tą funkcją i dziś możemy korzystać z nowości.

Zalet Test Pilot jest wiele, na czele z izolowaniem procesów. Trudno także przecenić korzystanie na przykład z dwóch kont Google w jednym oknie przeglądarki. Kontenery w Firefoksie mają jednak pewną wadę: ich użycie wymaga pewnego zaangażowania: karty trzeba przypisać do określonej piaskownicy, a następnie zwracać uwagę na ich kolor. Trudno zatem będzie do korzystania z tej funkcji przekonać dzisiejszych użytkowników, którzy nawet najbardziej zaawansowane funkcje chcą otrzymywać od ręki, bez konieczności konfiguracji czy nabierania przyzwyczajeń.

Obraz

Mozilla zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza do rozszerzenia nowość, która może znacząco przyśpieszyć cały proces: funkcję każdorazowego otwierania danej strony w kontenerze. Jak informuje Ghacks, wystarczy raz uruchomić na przykład swoją usługę bankową w kontenerze, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę na pasku adresu oraz w menu potwierdzić, ża akurat ta witryna zawsze ma być izolowana. Później strona będzie trafiać do własnej piaskownicy nawet po ręcznym wpisaniu adresu w pasku.

Do pełnej automatyzacji daleko, niemniej kierunek jest słuszny. Nadal jednak nie pojawiły się żadne informacje na temat wprowadzenia kontenerów do stabilnego wydania. W ostatnim czasie Mozilla zlikwidowała kanał Aurora, co ma przyśpieszyć proces implementacji nowości z wydań testowych do stabilnego. Kontenery są niestety elementem programu Test Pilot. W założeniach on również miał przyśpieszyć testy eksperymentalnych funkcji, jednak w praktyce prace idą ślamazarnie, a w Test Pilot przepadł już niejeden interesujący pomysł.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)