Firefox 2 wraca na pozycję lidera, Opera pnie się w górę, IE spada

Strona główna Aktualności

O autorze

Od paru miesięcy nieustannie Firefox 2 cieszy się już w Polsce praktycznie taką samą popularnością jak Internet Explorer 6. Pozycja pierwszej z nich, za sprawą migracji do wersji trzeciej, nieznacznie uległa zmianie. Jak wynika jednak z najnowszego badania gemiusTraffic, udział w rynku Internet Explorera odnotował spadek na rzecz przeglądarek opartych na silniku Gecko i, utrzymującej się od dawna na tej samej pozycji - Opery.

Wg najnowszych wyników badania gemiusTraffic, w okresie 12 - 18.08.2008 z Firefoksa 2.x korzysta 28.6% polskich internautów (wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia o 0,1 punktu procentowego), a Internet Explorera 6 - 28.5% (spadek o 0,7). Kolejnymi pod względem popularności przeglądarkami są nadal Internet Explorer 7 - 21,7% (spadek o 0,5), nabierająca tempa trzecia wersja Firefoksa - 12.1% (wzrost o 1,0) i Opera 9.x z wynikiem 6.8% (wzrost o 0,2). Na następnych pozycjach planują się Firefox 1.x (jako ostatni przekraczający nieznacznie próg jednego procenta), Safari 3.x (0.2%) oraz MSIE 5.x (0.1%).

Nadal w kategorii grup przeglądarek (zsumowane wyniki wszystkich wersji) wyraźnie prym wiodą przeglądarki z Redmond z wynikiem 50.3% (spadek o 1,3), Firefox łącznie osiągnął wynik 41.9% (wzrost o 1). Cała rodzina przeglądarek opartych na silniku Gecko (oprócz Firefoksa to jeszcze m.in. Mozilla Suite, SeaMonkey, Flock, Netscape) zdobyła natomiast 42.4% (wzrost o 1,1), z kolei Opera wyrównała swój wynik do okrągłych siedmiu procent.

Pozycja lidera z całą pewnością, jest już więcej niż zagrożona, IE 6 i Firefoksa 2 dzieli zaledwie 0,1%. W praktyce, najbliższe miesiące najprawdopodobniej upłyną pod wielkim znakiem zapytania dla Firefoksa, co może pozytywnie wpłynąć tymczasowo na ponowne uplasowanie się na pierwszym miejscu w rankingu przez którąś z wersji IE. Cieszy jednak fakt stale zmniejszającej się różnicy tych przeglądarek w zestawieniu grupowym.

Tradycyjnie już, zestawiamy powyższe wyniki z danymi systemu statystyk stat24.com, który wykorzystywany jest do monitorowania oglądalności vortalu dobreprogramy. Wśród Czytelników dobrychprogramów najnowszy lisek znacznie szybciej zdobywa uznanie niż pośród ogółu polskich Internautów. Tu w dalszym ciągu pozycję lidera dzierży rodzina przeglądarek opartych na silniku Gecko - 48%, w tym Firefox 2 z wynikiem 24.7%, wersja trzecia natomiast 22%. Kolejne pozycje zajmują: Internet Explorer 6 - 21.11% oraz Internet Explorer 7 - 19.3%, Opera z wynikiem 10.9% (9.5 - 7.4%, 9.2 - 3%) jest ostatnią przeglądarką, której używa więcej niż 1% użytkowników.

© dobreprogramy