Firefox z goglami Oculus Rift twoją bramą do trójwymiarowego WWW

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla mówi o pierwszych krokach wirtualnej rzeczywistości w WWW. Starsi użytkownicy od razu przypominają sobie VRML. Nie, tym razem nie chodzi o kolejny język do pisania „trójwymiarowych” stron internetowych. Producent Firefoksa wierzy, że współczesne standardy webowe, w połączeniu z popularnymi stereoskopowymi goglami (np. Oculus Rift), wystarczają, by z przeglądarki zrobić bramę do wczesnej wersji Metawersum, wirtualnej przestrzeni wymiany informacji, którą wymyślił w swojej powieści „Zamieć” Neal Stephenson.

Nowy eksperyment z Firefoksem w roli głównej wykorzystuje technikę Canvas do rysowania wirtualnej rzeczywistości bezpośrednio na wyświetlaczach stereoskopowych gogli, łącząc ze sobą grafikę 3D generowaną za pomocą WebGL z transformacjami 3D CSS na elementach HTML. Jednocześnie pozwala na odbiór przez przeglądarkę pochodzących z sensorów gogli informacji o ich położeniu w przestrzeni.

Rozwijający ten ciekawy pomysł Vladimir Vukićević z Mozilli wyjaśnia, że twórcy treści WWW nie powinni przejmować się szczegółami specyfikacji urządzeń do doświadczania wirtualnej rzeczywistości – i po to powstaje standard jej renderowania. Zadbać o to powinna przeglądarka, korzystając z bibliotek programistycznych użytego urządzenia.

Do sfinalizowania prac droga jeszcze bardzo daleka, wciąż nie wiadomo, jak dokładnie przegląrki miałyby współpracować z goglami wirtualnej rzeczywistości, ale już przygotowane są wersje Firefoksa 33 dla Windows i OS-a X, wyświetlające stereoskopowy obraz w Oculus Rifcie i zapewniające poprzez eksperymentalne API dostęp do danych z czujników położenia.

Za wiele treści dostępnych w ten sposób nie ma: po prawdzie na razie można sobie pooglądać jedynie przerobioną wersję demo cubes.js, ale wraz z postępem prac nad standaryzacją API i zwiększeniem listy obsługiwanych urządzeń (niebawem wprowadzone ma być wsparcie dla zrobionych z kartonu gogli Cardboard) można się spodziewać wzrostu zainteresowania programistów tym pomysłem. W końcu który geek nie czytał „Zamieci”? Perspektywa zrobienia z przeglądarki portalu do Metawersum mało kogo może pozostawić obojętnym, nawet jeśli dostępny dziś sprzęt do wizualizacji wirtualnej przestrzeni jest wciąż tak bardzo prymitywny.

© dobreprogramy
s