Firefox 4 z silnikiem JaegerMonkey

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla opublikowała pierwszą kompilację Firefoksa 4 z nowym silnikiem JavaScript, noszącym nazwę JaegerMonkey. Nie zawarto go w wydanej ostatnio piątej becie.

Celem wprowadzenia nowego silnika JS było dogonienie Internet Explorera 9 oraz zmniejszenie dystansu do Safari, Opery i Chrome. JaegerMonkey powstał na bazie starego silnika SpiderMonkey, wykorzystywanego do czasu wydania Firefoksa z linii 2.x. Rozwój JM był dosyć wolny, niewystarczająco szybki dla planu wydawniczego Firefoksa 4. W końcu jednak pojawił się eksperymentalny build Firefoksa z nowym silnikiem i można już przekonać się o skali zmian. W jednym z testów, które przeprowadził serwis ConceivablyTech, nowy Firefox ukończył test Sunspider w czasie 451,8 milisekundy. Dla porównania Firefox 4 Beta 5 osiągnął wynik 518,6 ms a IE9 474,2 ms. Zaznaczono jednak, że w dalszych testach dał o sobie znać duży wpływ platformy sprzętowej i nie dało się jednoznacznie stwierdzić czy JM jest szybszy od silnika zawartego w IE9 Platform Preview 4.

Rywalizacja między przeglądarkami pozostaje więc zacięta. Już za kilka dni poznamy możliwości bety IE9, być może pojawią się tam dalsze ulepszenia silnika JS.

© dobreprogramy