r   e   k   l   a   m   a
reklama

Firefox zdobył 1/3 polskiego rynku

Strona główna Aktualności

O autorze

Przeglądarka Firefox zdobyła już 33,2% polskiego rynku - wynika z najnowszych wyników badania gemiusTraffic, opublikowanych właśnie na stronie Ranking.pl.

Wyniki dotyczą okresu od 4 do 10 grudnia. Sama tylko wersja 2.x najnowszego "ognistego liska" zdobyła 31% udziału w naszym kraju, a konkretniej 31% spośród odsłon dokonywanych przez polskich internautów na polskich witrynach wygenerowanych zostało przez posiadaczy tej przeglądarki. Tylko 2,1% przypada na Firefoksa 1.x. Cała rodzina przeglądarek opartych na silniku Gecko (oprócz Firefoksa to jeszcze m.in. Mozilla Suite, SeaMonkey) zdobyła 33,9%.

Według Gemiusa, pozycję lidera w dalszym ciągu dzierży rodzina Internet Explorer z udziałem równych 60%. Wśród rodziny IE najpopularniejsza jest cały czas wersja 6 (46%), jednak jej udział systematycznie się zmniejsza - jeszcze 2 tygodnie temu wynosił on 48,1%. Nieustannie wzrasta za to udział najnowszej "siódemki". Obecnie to 13,5% (jeszcze dwa tygodnie temu 11,9%). Następnie jest wspomniana rodzina przeglądarek opartych na silniku Gecko (z również rosnącym - choć mniej dynamicznie - Firefoksem 2.x), a później Opera z udziałem 6%. W przypadku Opery zdecydowana większość przypada na wersję 9. (5,8%). Pozostałe przeglądarki mają marginalny udział w rynku. Obserwując dotychczasowy trend z kilku miesięcy wyraźnie widać, że udział rodziny Gecko systematycznie się zwiększa kosztem IE, jednak nie kosztem Opery, która utrzymuje cały czas podobny poziom. Szczegółowe wyniki można zobaczyć tutaj.

Powyższe wyniki zestawiliśmy z aktualnymi danymi z systemu statystyk stat24.com, który wykorzystujemy do monitorowania oglądalności vortalu dobreprogramy. Jak zawsze zaznaczamy, jest to inna metodologia ale daje pewien pogląd na udział poszczególnych przeglądarek wśród bardziej zaawansowanych i świadomych użytkowników niż statystyczny polski internauta. Tu również w dalszym ciągu pozycję lidera dzierży rodzina Internet Explorer ale już tylko z udziałem 46,6%, tuż za nią są przeglądarki oparte na silniku Gecko - 43%, a na końcu Opera - 10,3%. Mimo to najpopularniejszą przeglądarką jako taką jest Firefox 2.x, którego wybrało aż 40,2% naszych Czytelników, następnie jest Internet Explorer 6 - 31% i 7 - 15,2% oraz Opera 9.x - 9,8%.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSą powody, dla których świat fascynuje się grą, o której nie wie absolutnie nic