Firefox zdobywa 1/4 polskiego rynku przeglądarek

Strona główna Aktualności

O autorze

Mija właśnie miesiąc od wydania finalnej wersji najnowszej przeglądarki Microsoftu - Internet Explorer 7. 3,5 tygodnia temu oficjalnie wydana została zaś finalna wersja przeglądarki Firefox 2.0. Czas więc na pierwsze podsumowania zmian jakie zaszły na rynku przeglądarek.

Z przeprowadzanego przez firmę Gemius SA badania gemiusTraffic za okres od 7 do 13 listopada wynika, że z rodziny przeglądarek Mozilla/Firefox korzysta już blisko 26% polskich internautów, a tylko z różnych wersji Firefoksa 24,9%. Z tej rodziny w dalszym ciągu najpopularniejsza jest Mozilla Firefox 1.x z wynikiem 18,4%. Firefox 2.0 mimo niedawnej premiery zdobył już 6,4%. Gorzej przedstawia się wynik różnych wersji przeglądarki Opera - 6,7%. Liderem w dalszym ciągu jest Internet Explorer z wynikiem ponad 67,2%. Wśród różnych wersji IE największą popularnością cieszy się nadal wersja 6 - 63,8%. Internet Explorer 7 wykorzystywany jest jak na razie jedynie przez 1% polskich internautów - to w dalszym ciągu dużo mniej niż archaiczna wersja 5 wykorzystywana nadal przez 2,4% polskich użytkowników.

Tak jak zaznaczyliśmy, podane powyżej wartości procentowe dotyczą polskich internautów. Użytkownicy łączący się z polskimi witrynami z zagranicy prezentują już dużo większe przywiązanie do produktu Microsoftu. W tej grupie ponad 77% użytkowników korzysta z różnych wersji Internet Explorera, a z najnowszej 7 jego wersji aż 4,7% (!). Z rodziny Mozilla/Firefox korzysta niewiele ponad 19% internautów, a z Opery jedynie 2,6%. Uwzględniając internautów odwiedzających polskie strony zarówno z naszego kraju jak i z zagranicy, wyniki przedstawiają się następująco: IE - 69%, Mozilla/Firefox - 24,5%, Opera 5,9%. Porównując te wartości z danymi z września b.r. nie można oprzeć się wrażeniu, że Firefox zwiększa swój udział kosztem zmniejszania się liczby użytkowników nie tylko IE ale także Opery (na pocieszenie miłośników Opery dodajmy, że za to norweski produkt bardzo dobrze radzi sobie na rynku urządzeń przenośnych).

Warto te wyniki skonfrontować z systemem statystyk Stat24, który monitoruje oglądalność naszego serwisu. Co prawda, także wśród naszych Czytelników w dalszym ciagu prym wiedzie Internet Explorer ale już "tylko" z wynikiem 57,6%. Wśród różnych wersji IE udział "siódemki" wyniósł 2,2%. Rodzina Mozilla/Firefox zdobyła uznanie aż 32,2%, a sam Firefox 2.0 rekordowe 14,6%. Dużo lepiej od "średniej krajowej" prezentują się też wyniki Opery - prawie 9,9%. Z ciekawostek - najbardziej egzotyczną okazała się, oparta o silnik Gecko, przeglądarka Epiphany. Przy jej pomocy przeglądało nasz serwis jedynie 32 użytkowników spośród ponad 1,4 mln, którzy do 16 listopada odwiedzili dobreprogramy. Wyniki podajemy za okres od początku miesiąca dla internautów łączących się z witryną vortalu zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Warto na koniec podkreślić ograniczenia metodologii tego typu badań. Zarówno próba (w przypadku badania firmy Gemius) jak i techniczna identyfikacja poszczególnych użytkowników (na podstawie tzw. cookies) powodują, że prezentowane dane należy traktować szacunkowo.

© dobreprogramy
s