Fireweb: LG pokazało pierwszy z drugiej fali telefonów z Firefox OS-em

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno Mozilla zaprezentowała aktualizację swojego mobilnego systemu operacyjnego, Firefox OS. Wersja 1.1 przyniosła takie atrakcje, jak możliwość wysyłania MMS-ów, a towarzyszyła jej zapowiedź wejścia na rynek całej gamy nowych urządzeń z tym systemem. Obietnica została dotrzymana – pierwszy nowy telefon z Firefox OS-em 1.1 pokazało właśnie koreańskie LG. Urządzenie, które w pierwszej kolejności pojawi się na rynku brazylijskim, niestety jednak niczego istotnego dla mobilnego ekosystemu Mozilli nie przynosi.

Do tej pory klienci zainteresowani Firefox OS-em mieli do wyboru albo dostępne w sprzedaży w salonach operatorów telekomunikacyjnych słuchawki od ZTE czy Alcatela, albo też deweloperskie modele, produkowane przez hiszpańską firmę Geeksphone. Teraz do grona producentów urządzeń z systemem Mozilli dołącza jeden z największych producentów smartfonów w ogóle. Telefon o wdzięcznej nazwie „Fireweb” zobaczyć możemy na razie na promocyjnym wideo LG:

To telefon zdecydowanie z niższej półki. Mimo względnie dużego ekranu o przekątnej 4 cali, matryca ma rozdzielczość zaledwie 480 na 320 pikseli, co daje gęstość zaledwie 144 PPI. Dla porównania, wyprodukowany trzy lata temu HTC Desire zapewnia gęstość 252 PPI, a jeden z najtańszych telefonów z Androidem, Moto X, który na Amazonie można było kupić już za 99 dolarów – 316 PPI. Co ciekawe, sama Mozilla informując o premierze Fireweba na swoim blogu, całkowicie pomija kwestię mizernej rozdzielczości wyświetlacza.

Pod wyświetlaczem znajdziemy jednordzeniowy procesor Qualcomma 3G o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci masowej flash (którą można rozbudować kartami microSD), oraz całkiem przyzwoitą baterię 1540 mAh. Mocnym punktem telefonu ma być wbudowana kamera z matrycą 5 mpix i diodą doświetlającą (do tej pory słuchawki z Firefox OS-em miały matryce 3,2 mpix, bez diody).

Tak Mozilla, jak i samo LG zachwalają też integrację z Facebookiem, preinstalowane gry (m.in. Cut the Rope) i nowy sposób odkrywania aplikacji. To wszystko trafi w ręce Brazylijczyków za jedyne 450 reali (około 620 zł), poprzez sieć sprzedaży operatora Telefónica Vivo. Z opinii pojawiających się w Sieci można wywnioskować, że nawet jak na warunki brazylijskie, kraju znanego z ekstremalnych poziomów cła na sprzęt elektroniczny, to cena trudna do uznania za niską.

Z czasem Fireweb pojawić się ma też na rynkach innych krajów Ameryki Południowej i Środkowej, a także w Indiach. Producent nic nie powiedział na temat jego dostępności w Europie. Czy taki „budżetowy” model telefonu, z wciąż skromnym sklepem z aplikacjami znajdzie nabywców? Niestety nie jesteśmy o tym przekonani – strategia twórców Firefox OS-a, jak i producentów urządzeń z tym systemem, wydaje się równie niezrozumiała, jak na początku.

© dobreprogramy

Komentarze