Firmware 4.50 dla PlayStation 4 – turbo i zewnętrzne dyski na gry

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmware 4.50 dla PlayStation 4, testowane od kilku tygodni w kanale beta, dzisiaj oficjalnie debiutuje dla wszystkich posiadaczy tej konsoli. Największym osiągnięciem firmy jest wprowadzenie pełnej obsługi zewnętrznych nośników pamięci – mogą one teraz przechowywać nie tylko multimedia, ale też aktywne w systemie gry i aplikacje.

Aby można zewnętrzne nośniki tak wykorzystać, muszą one korzystać z kontrolera USB 3.0 i mieć pojemność przynajmniej 250 GB, a maksymalnie 8 TB. Dzieki łatwemu przenoszeniu zainstalowanego oprogramowania między pamięciami masowymi, sensu nabiera zamontowanie w PS4 niedużego dysku SSD, i podłączenie do konsoli dużego, np. terabajtowego dysku talerzowego – w końcu i tak zwykle gramy w jedną czy dwie gry naraz.

Uwaga – do takiego podłączenia nie można wykorzystać dysków z wbudowanymi hubami USB, jedynie sprzęt z bezpośrednim mostkiem USB-SATA. Sony najwyraźniej boi się, że urządzenia z takim hubem pozwoliłyby złamać zabezpieczenia szyfrowanego systemu plików konsoli.

Atutem nowego rozwiązania jest to, że dyski z zainstalowanymi na nich grami można przenosić między konsolami – będą obsługiwane, o ile konsole są powiązane z tym samym kontem użytkownika.

Aktualizacja przynosi też tryb turbo (Boost Mode) możliwy do uaktywnienia na konsolach PS4 Pro. Mają one pozwolić na wykorzystanie większej mocy obliczeniowej w grach, które nie otrzymały łatki dla mocniejszej konsoli. Większa płynność rozgrywki nie musi jednak działać poprawnie we wszystkich grach, Sony dlatego zdecydowało się wprowadzić ją jako opcjonalną funkcję.

Nowa wersja ulepsza także działanie trybu kinowego w goglach PlayStation VR (głównie chodzi o zwiększenie ostrości obrazu), dodaje wsparcie dla płyt Blu-ray 3D, pozwala na korzystanie z czatu podczas używania Remote Play na PC z Windowsem lub smartfonie Xperia i dodaje możliwość ustawienia własnej tapety w tle menu – może to być nawet zrzut ekranu z gry.

© dobreprogramy