reklama

Firmware.mobi: firmware dla urządzeń z Androidem wreszcie w jednym miejscu!

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Programista Chainfire, twórca słynnego SuperSU – narzędzia do zarządzania uprawnieniami roota na Androidzie – ogłasza swój nowy projekt firmware.mobi. Ma to być centralne repozytorium wszystkich oficjalnych i nieoficjalnych obrazów firmware dla urządzeń z Androidem, w tym boot i recovery. Serwis oferuje też funkcje automatycznego rootowania udostępnianych obrazów.

Znalezienie oficjalnego firmware dla większości androidowych urządzeń nie jest łatwe. Pomijając urządzenia Google’a czy OnePlusa, zazwyczaj jesteśmy skazani na przeszukiwanie starych wątków na forum XDA Developers, by później przeklinać wygasłe linki do zapomnianych zasobów na nieistniejących już cyberschowkach. Temu właśnie problemowi zaradzić ma nowy projekt uznanego dewelopera Chainfire o nazwie firmware.mobi.

Skromna wizualnie witryna z wygodną wyszukiwarką gromadzi wszystkie obrazy firmware, jakie w ciągu swojej kariery Chainfire pozyskał. Wystarczy wpisać kilka pierwszych liter nazwy urządzenia, a potem z podpowiedzi wybrać swój model. W odpowiedzi otrzymamy listę dostępnych obrazów, wraz z informacjami o ich poziomie zabezpieczeń, dacie kompilacji i pochodzeniu.

Wybierając interesujący nas obraz otrzymamy dodatkowe dane – kryptograficzne skróty MD5 i SHA1, cyfrowy odcisk palca, rozmiar i architekturę. Poniżej zestaw przycisków do pobrania firmware w potrzebnym formacie, dostępne są .img, .zip, .tar oraz plik md5 dla .tar. Wybrać też możemy, co konkretnie chcemy pobrać (np. sam obraz recovery).

Najlepszą funkcją witryny jest jednak funkcja CF Auto Root, pozwalająca skonfigurować obraz firmware, włącznie z automatycznym dodaniem roota i wykorzystaniem pakietu suhide do ukrycia roota przed niektórymi aplikacjami. Można tu też zmienić tryb instalacji, ustawienia szyfrowania, czy wykorzystanie łatek SElinux.

Lista wspieranych urządzeń jest spora, ale oczywiście nie ma w niej wszystkiego. Odpowiedzialni użytkownicy mogą pomóc w rozwoju tej pożytecznej bazy, sami wgrywając posiadane obrazy poprzez funkcję Dropbox.

Póki co działa jedynie wersja desktopowa serwisu – desktop.firmware.mobi. W najbliższych dniach uruchomiona ma być wersja dla przeglądarek mobilnych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama