Firmy z Chin i Hiszpanii jako pierwsze pokażą smartfony z Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Szef Canonicala, Mark Shuttleworth, wciąż wierzy, że na zatłoczonym rynku mobilnym jest miejsce dla Ubuntu. Wskazał właśnie dwóch producentów sprzętu, którzy jako pierwsi wprowadzą na rynek telefony (a być może także i inne urządzenia) działające pod kontrolą systemu Ubuntu Touch.

Spekulacji w tej kwestii było niemało, wśród producentów sprzętu z logo Ubuntu wymieniano zarówno takich gigantów jak LG, jak i niewielkich graczy, jak hiszpański Geeksphone (znany przede wszystkim z produkcji telefonów z Firefox OS-em). Canonical ostatecznie jednak zaskoczył wszystkich, współpracę podejmując z mało raczej znanymi firmami Meizu i bq.

Meizu to duży chiński producent, specjalizujący się dotąd w produkcji odtwarzaczy muzyki i smartfonów marki MX, działających pod kontrolą systemu FlymeOS, będącego w swojej ostatniej wersji radykalnie przebudowaną wersją Androida 4.2. Korzenie tego systemu sięgają jednak jeszcze Windows CE, równie bezpardonowo przekształconego do potrzeb chińskiego użytkownika. Firma jest znana z lekkiego podejścia do własności intelektualnej firm z Zachodu – podczas europejskiego debiutu Meizu na targach CeBIT w 2008 roku niemiecka policja zajęła jej stanowisko, rekwirując odtwarzacze mediów podobno naruszające patenty Towarzystwa Fraunhofera. Dwa lata później Meizu wdało się w spór z Apple, dotyczący „nadmiernego podobieństwa” telefonu M8 do iPhone'a. Spór zakończył się zakończeniem produkcji tego modelu.

Dzisiaj Meizu dysponuje siecią ponad 600 sklepów na całym świecie, cieszy się popularnością przede wszystkim w Chinach, Rosji, na Ukrainie i w Izraelu.

bq to z kolei firma z Hiszpanii, która oferuje przede wszystkim odblokowane telefony, tablety i czytniki e-booków. Jej flagowym produktem jest dziś androidowy smartfon bq aquaris 5.0, przedstawiany przez lokalne media jako godny konkurent dla produktów Apple'a i Samsunga. Na tym jednak możliwości bq się nie kończą, w zeszłym roku wprowadziła ona na rynek bardzo udaną drukarkę 3D – bq Witbox.

Sam Mark Shuttleworth skomentował wybór następująco: Od dawna branża mobilna szuka sensownej alternatywy dla obecnie dominujących rozwiązań. Ubuntu oddaje kontrolę z powrotem w ręce naszych partnerów, przynosząc interfejs odróżniający się od zużytej siatki ikon Androida i iOS-a, zapewniający wszystkim użytkownikom płynne, bogate w treści doświadczenia. Jak można z tej wypowiedzi zrozumieć, Ubuntu Touch będzie więc oferowane producentom sprzętu na przyjaznej licencji, bez surowych umów, jakie zostały narzucone producentom sprzętu z Androidem.

Perspektywy rynkowe też nie wyglądają dla nowego systemu najgorzej: zainteresowanie rozprowadzaniem smartfonów z Ubuntu w swoich sieciach sprzedaży wyraziły już telekomy z Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Filipin i Indonezji.

Aktualizacja

Mark Shuttleworth informując o wyborze hardware'owych partnerów Canonicala, odniósł się też do kwestii dostępności oprogramowania dla mobilnego Ubuntu. Stwierdził, że jest zadowolony z obecnego stanu rzeczy i liczy na to, że do czasu rynkowej premiery na Ubuntu Touch przeniesione zostanie 50 najlepszych aplikacji z Androida i iPhone'a.

© dobreprogramy

Komentarze