Fiskus rozstrzyga wątpliwości dotyczące ulgi na Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

Od 1 marca zaczął obowiązywać 22-procentowy VAT na Internet, również dla odbiorców indywidualnych. Jednocześnie - aby zmniejszyć dodatkowe obciążenie dla podatników - wprowadzono ulgę w podatku dochodowym w wysokości do 760 zł, które można odliczyć od podstawy opodatkowania. Te niby proste zmiany okazały się w szczegółach niejasne. Głos musiał zabrać fiskus.

Jak informuje, za Dziennikiem Zachodnim, serwis Bankier.pl, Ministerstwo Finansów wydało już dwie interpretacje w sprawie korzystania z ulgi podatkowej na internet. Pierwsza dotyczy możliwości uzyskania podwójnej niejako ulgi przez małżonków. Warunkiem skorzystania z niej przez męża i żonę - przez każdego z osobna, co daje razem 1.520 zł ulgi - jest posiadanie faktury wystawionej na oboje małżonków. Z nowymi umowami nie ma w tym wypadku problemu. Co jednak zrobić ze starymi, które najczęściej wystawione były na jednego z małżonków? Okazuje się, że operatorzy już nad tym problemem intensywnie pracują.

Inny problem zrodził się w związku z pytaniami, czy objęte ulgą są również wydatki za korzystanie z Internetu za pomocą telefonu komórkowego. Ostatecznie fiskus zgadza się na możliwość skorzystania z ulgi również w takim przypadku. Poniesiony przez podatnika wydatek na ten cel (np. w formie ryczałtu WAP) udokumentowany musi być fakturą. Możemy go odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT, jakie będziemy składali do końca kwietnia 2006 roku.

Więcej na ten temat przeczytać można tutaj

© dobreprogramy
s