FlexGo Next, czyli komputer z Vistą na godziny

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym roku pisaliśmy o początkach programu FlexGo w Brazylii, Indiach, Meksyku i Rosji, który z założenia ma umożliwiać rodzinom w krajach rozwijających się zakup komputera, a właściwie czasu jego użytkowania w systemie pre-paid - płacąc jedynie za czas, jaki spędzony został na korzystaniu z maszyny. Jak się okazało, pilotażowa odsłona FlexGo spisała się w tych krajach znakomicie, Microsoft przystąpił więc do realizacji kolejnej jego wersji - FlexGo "Next".

FlexGo Next skupia się nie tyle na tradycyjnym systemie przedpłaty (płacenia np. za godziny spędzone przy komputerze), co na opłatach subskrypcyjnych. Funkcjonowanie takiego systemu opłat przypomina kupno komputera na kredyt - użytkownik płaci niewielką kwotę początkową, a następnie regularnie (np. co miesiąc) opłaca kolejne raty. Różnica polega na tym, że w cenie znajduje się nie tylko sam sprzęt i system operacyjny, ale także np. usługi telekomunikacyjne - całe przedsięwzięcie realizowane jest właśnie za pośrednictwem dostawców telekomunikacyjnych.

FlexGo Next od poprzedniej odsłony FlexGo ma wyróżniać fakt, że klienci otrzymają możliwość wyboru spośród sprzętu dostępnego także w tradycyjnych komputerach - dotychczas sprzedawane w ramach programu subskrypcyjnego komputery pracowały jedynie pod kontrolą procesorów Transmeta Efficeon. Teraz będą to mogły być także procesory i chipsety Intela, AMD i VIA. Ponadto w nowej ofercie wymienione zostanie także oprogramowanie - wraz z początkiem 2008 roku Microsoft będzie oferował w ramach FlexGo wszystkie 32-bitowe edycje Windows Vista. Nad opłaconym czasem i jego przestrzeganiem czuwać będzie specjalny chip w płycie głównej oraz aplikacja FlexGo. To również spory krok naprzód biorąc pod uwagę, że wcześniejsza odsłona programu wymagała specjalnego systemu operacyjnego - teraz aplikację kontrolną można zainstalować na każdej ogólnodostepnej wersji Windows Vista.

© dobreprogramy