Flow, czyli zapatrzony w Apple Samsung integruje aktywności między urządzeniami

Strona główna Aktualności

O autorze

Moda na „integrowanie doświadczenia użytkownika” (cokolwiek by to miało znaczyć) trwa w najlepsze. Samsung pozazdrościł Apple mechanizmu Continuity, pozwalającego na przenoszenie stanu pracy między oprogramowaniem działającym na iPhonie, iPadzie i Maku i stworzył jego własny odpowiednik o nazwie Flow. Jeśli wierzyć oficjalnej prezentacji, Flow sprawi, że nasze życie będzie upływać na płynnym przełączaniu się pomiędzy kolejnymi urządzeniami Samsunga.

Użytkownicy urządzeń Samsunga z Androidem już mogą pobrać ze sklepu Play aplikację Flow (w wersji beta). Tak jak wcześniej zapowiadano, pozwala ona przenosić treści i aktywności między urządzeniami koreańskiego producenta, włączając w to smartfony, smartzegarki, smarttelewizory a nawet pozbawione prefiksu „smart-” tablety i komputery.

Na Flow składają się trzy współpracujące ze sobą usługi. Pierwsza z nich to Transfer, służąca do przeniesienia danych i aktywności między urządzeniami za pomocą kilku dotknięć ekranu. Możemy w ten sposób np. przenieść zdjęcie zrobione smartfonem na tablet, możemy też np. przekierować wideorozmowę z tabletu na smartfon.

Druga usługa to Defer, dzięki której można zatrzymać daną aktywność w jej aktualnym stanie i odtworzyć ją później, czy to na tym samym urządzeniu, czy na innym – na przykład pracując z arkuszem kalkulacyjnym na tablecie w podróży możemy pracę tę wstrzymać, a potem wznowić już na komputerze osobistym. Niejasne jest jednak, jak miałoby to być realizowane na PC – na klipie wideo bardzo starano się nie pokazać żadnego systemu operacyjnego, zobaczyliśmy jedynie przeglądarkę Chrome.

Finalnie mamy też usługę Notify, służącą do przekazywania powiadomień w trybie push między urządzeniami. Dzięki Notify możemy np. zobaczyć, że ktoś do nas dzwoni bezpośrednio na smartzegarku, czy też dowiedzieć się z ekranu TV, że akumulator smartfona jest niemal rozładowany.

Wszystkie te usługi na urządzeniach z Androidem wykorzystują standardowy mechanizm intencji, a więc ich integracja z istniejącymi i przyszłymi aplikacjami nie powinna być trudna. By zacząć, wystarczy zestawić grupę współpracujących ze sobą urządzeń Samsunga i aktywować usługi Flow poprzez przycisk współdzielenia danych w aplikacji. W przyszłości pojawić się ma specjalny przycisk Flow, pozwalający na wznawianie aktywności w zadany przez użytkownika sposób. Warto podkreślić, że do działania Flow nie wykorzystuje żadnego centralnego serwera, urządzenia komunikują się tylko między sobą, peer-2-peer, rozgłaszając swoją obecność po Bluetooth, a dane wymieniając po Bluetooth i Wi-Fi (dla klientów w tej samej sieci).

Lista obsługiwanych przez Flow urządzeń jest póki co skromna, to przede wszystkim najnowszy sprzęt Samsunga, w tym Galaxy S5 i S6, Galaxy Alpha, fablet Note 4 czy tablet Galaxy Tab S. Testową wersję aplikacji znajdziecie w Google Play.

© dobreprogramy
s