Framsticks Framsticks 4.3

Strona główna Windows Narzędzia Inne narzędzia
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Framsticks to napisany przez Macieja Komosińskiego i Szymona Ulatowskiego program, pełniący funkcję symulatora sztucznego życia.

Podczas pracy narzędzia użytkownik tworzy zgodne ze swoimi oczekiwaniami środowiska, a następnie wypełnia je organizmami, będącymi agregatami mechanicznych struktur – ciał i systemów sterowania – mózgów. W ten sposób można przeprowadzać wszelkiego rodzaju eksperymenty z zakresu abstrakcyjnej genetyki populacyjnej, koewolucji, optymalizacji genotypów czy zależności między geno- i fenotypami.

Przyglądanie się ewolucji naszych stworzonek z niezwykle prymitywnych początkowo form jest skutecznym lekarstwem na pomysły w rodzaju „inteligentnego projektu”, programem też dobrze się straszy wszelkiej maści kreacjonistów: czym innym są przecież teorie zapisane słowami, a czym innym spektakularna wizualizacja ewolucji sztucznego życia. Wszystkim tym możemy łatwo zarządzać, a swoje wyewoluowane stworzenia można wyeksportować do pliku czy też modyfikować je dodatkowymi narzędziami.

Instalacja w systemie Windows jest bardzo prosta – gotowy instalator instaluje edytor graficzny, narzędzie konsolowe oraz symulator Teatr, który pozwala obejrzeć rozmaite wizualizacje sztucznego życia. Edycje dla Linuksa i Mac OS-a pozbawione są graficznego edytora i obsługiwane mogą by z poziomu konsoli.

Uwaga!

  • Narzędzia konsolowe i serwer Framsticks dostępne są na wolnej licencji, Teatr i edytor graficzny dla Windows to shareware. Bez rejestracji korzystać można z programów przez miesiąc. Licencja kosztuje od 25 dolarów za wersję podstawową dla jednego użytkownika do 49 dolarów za pełną wersję, umożliwiającą tworzenie własnych scen 3D, z własnymi teksturami i regułami wizualizacji. Jeśli ktoś korzysta jednak z Framsticks w celach naukowych czy edukacyjnych, i jest studentem lub pracownikiem naukowym, może z nierejestrowanej wersji korzystać bez ograniczeń czasowych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!