reklama

Francja ignoruje UE, przyjmuje ustawę antypiracką

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Francja ignoruje decyzje Parlamentu Europejskiego i kontynuuje prace nad słynną już ustawą antypiracką znaną też potocznie jako HADOPI - właśnie została ona przyjęta przez francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Mocno wspierana przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'iego ustawa została przyjęta przez niższą izbę parlamentu francuskiego stosunkiem głosów 296:233. Tym razem więc obyło się bez obstrukcji głosowania ze strony posłów. Przypomnijmy, że poprzednim razem ustawa została odrzucona już w samej końcówce przy udziale dosłownie kilkunastu posłów.

Francja dała tym samym jasno do zrozumienia, że nie interesują jej decyzje Parlamentu Europejskiego. Ten bowiem tydzień temu podjął uchwałę, w myśl której zabrania się krajom członkowskim Unii Europejskiej stosowania przepisów umożliwiających odłączanie obywateli od Internetu bez wyroku sądu. Według Parlamentu, dostęp do Internetu jest podstawowym prawem człowieka na równi z wolnością słowa i swobodą dostępu do informacji. Niemniej warto dodać, że sam Parlament Europejski nie może autorytatywnie sprzeciwić się francuskiej ustawie antypirackiej, a to z powodu odmiennych poglądów ważniejszej w hierarchii unijnej Komisji Europejskiej, która od początku lobbowała za uchwaleniem kontrowersyjnych przepisów we Francji.

Francja jest jedynym krajem na świecie, który efektywnie zamierza stosować tzw. regułę trzech kroków i bez wyjątków nawet na kilkanaście miesięcy odłączać od Internetu każdego, kto po dwóch ostrzeżeniach nadal będzie pobierał nielegalnie pliki chronione prawem autorskim. W kilku innych krajach podobne przepisy istnieją lub planuje się ich wprowadzenie, ale nigdzie nie są aż tak rygorystyczne i surowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama