Francja vs. iTunes

Strona główna Aktualności

O autorze

Francuskie władze przyjęły ostateczną wersję ustawy, która może zmusić firmę Apple do umożliwienia klientom internetowego sklepu muzycznego iTunes korzystania z zakupionych w nim piosenek na odtwarzaczach innych firm.

Nowe prawo, przyjęte przez francuski Senat i Zgromadzenie Narodowe ma dodatkowo znacznie zredukować kary za nielegalne pobieranie chronionej prawami autorskimi muzyki. Eksperci ostrzegają, że przyjęta ustawa jest niedopracowanym kompromisem, który może znacznie utrudnić osiągnięcie zakładanego celu, którym było zwiększenie praw klientów internetowych sklepów muzycznych.

Apple, jeśli nadal chce istnieć na francuskim rynku, musi zmodyfikować format piosenek sprzedawanych w iTunes. Właściciel sklepu musi dać innym firmom możliwość dostosowania ich urządzeń do odtwarzania muzyki z iTunes w taki sposób, aby nie mogli oni naruszyć patentów Apple. Jednocześnie firma musi nadal przestrzegać umów z artystami w kwestii konwersji formatów.

Nowe francuskie prawo zainicjowało półroczną debatę, która przekształciła się w ogólnoeuropejską dyskusję na temat praw klientów, sprzedawców, twórców i tego, w jaki sposób rządy powinny wpływać na dostęp do cyfrowych treści. Tymczasem, firma Apple, która określiła nowe prawo mianem sponsorowanego piractwa, odmówiła komentarza.

© dobreprogramy
s