reklama

Francja wskrzesza ustawę antypiracką

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Po porażce niemal na ostatniej prostej francuski rząd nie daje za wygraną i podejmuje drugą próbę przeforsowania słynnej już na cały świat ustawy antypirackiej zwanej potocznie HADOPI - od nazwy instytucji, która w myśl nowych przepisów będzie kontrolować użytkowników Internetu.

Przed ustawą znów cały proces legislacyjny, ale rząd zapowiada, że nie popełni drugi raz tych samych błędów. Aktualnie trwa już drugie czytanie ustawy w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie francuskiego parlamentu. Oczekuje się, że ostateczna decyzja w sprawie HADOPI zapadnie pod koniec maja.

Nie trzeba nikomu przypominać, że ustawa wywołuje spore kontrowersje - także w strukturach władzy europejskiej. Wygląda na to, że Francji udało się dojść do kompromisu z Komisją Europejską - w ustawie ma zostać dodane, że odcięcie nieuczciwego użytkownika od Internetu będzie mogło nastąpić jedynie za zgodą bezstronnego, niezależnego trybunału. Na razie nie wiadomo jednak, jaki to będzie trybunał.

Komisja to nie wszystko, najgłośniej protestuje Parlament Europejski. Mówi się, że jeśli coś stanie na drodze rządowi Francji to właśnie eurodeputowani. Ci próbowali już wiele razy przegłosować przepisy jednoznacznie zabraniające krajom członkowskim uchwalanie tak kontrowersyjnego prawa - do odłączania użytkowników bez wyroku sądu. Niemniej Parlament Europejski sam raczej nie może wiele zrobić, jego przepisy musza przejść całą unijną drogę legislacyjną i nie mogą ominąć Komisji Europejskiej, która do tej pory - być możę na skutek nacisków związanych z prezydencją Francji - stawiała opór.

Czy teraz coś się zmieni? Zobaczymy, kto wygra wyścig - rząd Francji czy też może Parlament Europejski. Na razie los HADOPI w rękach posłów francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama