Francuska Żandarmeria bliska ukończenia migracji na Linuksa, koszty użytkowania niższe nawet o 40%

Strona główna Aktualności

O autorze

Francuska Żandarmeria Narodowa podzieliła się właśnie doświadczeniami z największej jak dotąd na świecie migracji z Windows na Linuksa, która docelowo objąć ma wszystkie 72 tysiące komputerów osobistych, wykorzystywanych w tej zmilitaryzowanej formacji policyjnej. Zwolennicy „pingwina” mogą odetchnąć z ulgą – Francuzi są bardzo zadowoleni z tego, co udało im się dzięki migracji osiągnąć – jak stwierdził podczas ostatniej konferencji Evento Linux w Lizbonie major Stéphane Dumond z francuskiego MSW, dzięki przejściu na rozwiązania opensource'owe, udało się obniżyć całkowity koszt utrzymania infrastruktury informatycznej (TCO) o 40%.

Tak godne uwagi wyniki możliwe były tylko dzięki przemyślanemu i wyważonemu planowi migracji. Zaczęło się w 2004 roku, kiedy to uznano, że należy po najniższych możliwych kosztach zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do intranetu Żandarmerii, upowszechniając zarazem wykorzystanie standardowych narzędzi biurowych. Zainstalowano więc na wszystkich PC z Windows (około 90 tys. maszyn) pakiet OpenOffice.org, pozbywając się przy tym około 20 tys. licencji na Microsoft Office, uznano także format dokumentów ODF za obowiązujący we wszystkich procedurach raportowania.

Dwa lata później, w 2006 r., żandarmeria zdecydowała się na zmianę przeglądarki i klienta poczty: Internet Explorer i Outlook zostały zastąpione przez Firefoksa i Thunderbirda. W 2007 r. dopuszczono użycie kolejnych opensource'owych narzędzi – pakietu GIMP i odtwarzacza mediów VLC.

W roku 2008 zaryzykowano rozstanie z Windows. Na pierwszych 5 tysiącach desktopów wdrożono GendBuntu – wersję Ubuntu Linuksa przygotowaną z myślą o potrzebach francuskiej policji. Od tego czasu testowano jego pracę w sieci i współpracę ze specjalistycznymi aplikacjami, wykorzystywanymi przez Żandarmerię. Wyniki okazały się na tyle dobre, że w kolejnych latach rozpoczęto przenoszenie kolejnych komputerów na GendBuntu. W tym roku już 37 tys. desktopów pracuje pod kontrolą linuksowego systemu, wszystkie one otrzymały też aktualizację z wersji 10.04 na 12.04. Jak ujawnił Dumond, do połowy 2014 roku Żandarmeria pozbędzie się Windows ze wszystkich swoich 72 tysięcy komputerów, właśnie na rzecz GendBuntu 12.04.

Osiągnięte oszczędności są dla Francuzów ważne, ale nie najważniejsze. O wiele istotniejsza jest, zdaniem majora Dumonda, niezależność od komercyjnych producentów oprogramowania, która pozwoliła Żandarmerii na zbudowanie własnej struktury IT w organizacji, oszczędzającej czas i zasoby ludzkie. Wykorzystanie Linuksa znacząco bowiem miało zmniejszyć wysiłek techników i administratorów systemów, zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę zarządzania infrastrukturą IT – procesy te stały się w pełni zgodne z kodeksem postępowania dla działów informatyki ITIL. Jak podkreśla Dumond, doświadczenia te wpłyną na strategię IT wszystkich francuskich sił policyjnych, tak by na dużą skalę korzystały z rozwiązań opensource'owych, przestrzegały standardów internetowych i wdrażały scentralizowany nadzór nad cyklem życia aplikacji desktopowych.

Oczywiście Francuska Żandarmeria Narodowa nie jest jedyną instytucją, której powiodła się taka migracja. Znany jest sukces magistratu Monachium w tej dziedzinie, gdzie przejście na Linuksa pozwolić miało na zaoszczędzenie niemal 12 mln euro na kosztach licencji, a także ułatwić życie helpdesku, czy podobne zamierzenia władz hiszpańskiej prowincji Estremadura. Nie wszędzie jednak rozstanie z Windows idzie tak gładko: na przykład w Wielkiej Brytanii w 2011 roku przyjęto rozporządzenie, mówiące o tym, że służby publiczne powinny korzystać, jeśli to tylko możliwe, z rozwiązań opensource'owych, szczególnie w odniesieniu do systemów operacyjnych, sieci, webserwerów, baz danych i języków programowania – a jednak do tej pory większość pieniędzy na IT wydawanych przez brytyjski rząd trafia do kieszeni Microsoftu i Oracle'a. Problemem Brytyjczyków jest to, że instytucje rządowe tak bardzo uwiązane zostały przez własnościowe technologie IT, że nikt nawet nie wie, jak ten związany z vendor lock-in impas przełamać.

© dobreprogramy
s