Francuska ustawa antypiracka niezgodna z konstytucją

Strona główna Aktualności

O autorze

Stało się to, czego można się było spodziewać. Trybunał Konstytucyjny we Francji zakwestionował zgodność z konstytucją przeforsowanej z wielkim hukiem ustawy antypirackiej.

Trybunał zakwestionował podstawową zasadę, na jakiej opierała się cała antypiracka ustawa jednocześnie przypominając podstawową zasadę, na jakiej opiera się całe francuskie prawo - każdy jest niewinny, dopóki nie udowodni mu się winy. Sędziowie uznali, że odcinanie użytkowników od Internetu bez wyroku sądu, nawet tych podejrzanych o świadome nielegalne pobieranie plików, jest niedopuszczalne. Ponadto w uzasadnieniu orzeczenia pojawia się także jasny komunikat, że odcięcie od Internetu w takim przypadku jest karą nieadekwatnie surową w stosunku do popełnionego czynu i że narusza podstawowe prawa wolności dostępu do informacji i komunikacji.

Wygląda więc na to, że francuski trybunał zadał ostateczny cios kontrowersyjnej, najbardziej restrykcyjnej na świecie ustawie antypirackiej. Całkiem prawdopodobne, że jeszcze dzisiaj do dymisji poda się minister kultury Christina Albanel, która z ramienia rządu odpowiadała za wprowadzenie ustawy w życie. Nie wiadomo, jaki będzie dalszy ciąg tej historii - wydaje się jednak, że rząd włożył tyle wysiłku w przygotowanie i przeforsowanie nowego prawa, że teraz już tak łatwo nie zrezygnuje i będzie starał się ustawę poprawiać. Tak czy inaczej nowa wersja znów będzie musiała przejść test przed francuskimi konstytucjonalistami.

© dobreprogramy