Francuzi walczą z piractwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Francuski rząd ma zamiar wprowadzić kontrowersyjną ustawę DADVSI (Droits d'Auteur et Droits Voisins dans la Société de l'Information n°1206), w założeniu mającą chronić prawa autorskie. W praktyce, ustawa ta uniemożliwi wykonywanie legalnych dotychczas czynności: tworzenie własnych składanek muzycznych, kopiowanie muzyki z płyt na komputer w celu łatwiejszego słuchania i przenoszenia jej na odtwarzacze MP3, pożyczanie płyt kolegom, a także między innymi kopiowanie płyt DVD.

Ustawa zabrania używania jakiegokolwiek oprogramowania, które mogłoby posłużyć do łamania praw autorskich wykonawców i producentów. Zgodnie z zapisami, nielegalne skopiowanie płyty DVD będzie karane nawet 3-letnim więzieniem i mandatem sięgającym 300 000 Euro. Dodatkowo, każdy usługodawca internetowy będzie zobowiązany do zainstalowania systemów filtrujących ruch z sieci typu P2P, a także sprawdzających załączniki w poczcie elektronicznej.

O ile dążenia do ochrony praw autorskich i wyeliminowania piractwa są godne pochwały, to jednak nie mogą one działać na szkodę użytkowników i ograniczać ich prawa, kontrowersyjne są także wysokości kar ustalonych za ich łamianie.

© dobreprogramy
s