r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Free Software Foundation opowiada się za WebM

Strona główna Aktualności

Fundacja Free Software Foundation (FSF) dołączyła do społeczności wspierającej projekt WebM. Poparła też porzucenie kodeka H.264 w Chrome.

Tydzień temu Google ogłosił na swoim blogu, że z przeglądarki Chrome zniknie w tym roku obsługa kodeka wideo H.264. Decyzja firmy była szeroko komentowana zarówno przez zwolenników jak i przeciwników WebM. Teraz porzucenie kodeka H.264 poparła fundacja FSF, postanawiając też o dołączeniu do instytucji wspierających rozwój konkurencyjnego WebM. W oświadczeniu zatytułowanym „Bez podwójnych standardów: wspierając ofensywę Google’a dla WebM”, możemy przeczytać o powodach decyzji FSF. Jednym z nich jest fakt, że kodek H.264 jest zamkniętym, opatentowanym rozwiązaniem, które zdaniem FSF ogranicza możliwości deweloperów. Fundacja odrzuca także opinie, że wybór mniej popularnego w Sieci WebM jest złym pomysłem. Będziemy wolni tylko wówczas, gdy odrzucimy formaty danych ograniczone przez patenty.

Fundacja w najbliższym czasie będzie pomagać w popularyzowaniu WebM, między innymi zachęcając właścicieli stron internetowych do porzucenia kodeka H.264. W zeszłym roku FSF zajmowała się między innymi walką przeciwko porozumieniu ACTA, a także kampanią mającą na celu spopularyzowanie alternatywnych w stosunku do Adobe Readera czytników PDF.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.